Επίσκεψη του συγγραφέα Γρηγόρη Χαλιακόπουλου

«Ο συγγραφέας Γρηγόρης Χαλιακόπουλος στο Γυμνάσιο Μεγαλοχωρίου».

Την Παρασκευή, 11/03/2016, με πρωτοβουλία του διευθυντή κ. Σωτηρίου Τσαντίλα, επισκέφθηκε το Σχολείο μας ο συγγραφέας – δημοσιογράφος  Γρηγόριος Χαλιακόπουλος και μίλησε στους μαθητές της Γ τάξης, παρουσία της φιλολόγου Φωτιάδου Μαρίας,  για τα λογοτεχνικά του έργα:  «Το ταξίδι του Φερεϋντούν» και ο «Κουρσάρος της Πρώτης». Στόχος του συγγραφέα ήταν, μέσα από την παρουσίαση των έργων του, να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές στα θέματα της προσφυγιάς, της μετανάστευσης και της διαφορετικότητας. Ακόμη, με αφορμή το βιβλίο του «Ο κουρσάρος της Πρώτης»,  αναφέρθηκε σε προβλήματα που απασχολούν τους εφήβους.

Λίγες πληροφορίες για «Το ταξίδι του Φερεϋντούν»

«Το ταξίδι του Φερεϋντούν» είναι ένα νέο παραμύθι για μικρούς και μεγάλους του συγγραφέα Γρηγόρη Χαλιακόπουλου. Στόχος του είναι να απαντήσει με συμβολισμούς, σε μια σειρά ζητήματα που αφορούν στην εποχή μας, ιδιαίτερα το ρατσιστικό και το μεταναστευτικό ζήτημα. Βασικό συστατικό στοιχείο της διδακτικής του είναι η έννοια της αυτοπεποίθησης και της αυτοβεβαίωσης που επιχειρεί ο συγγραφέας να διοχετεύσει στις νεανικές ψυχές. Εκείνο όμως που καθιστά το βιβλίο ξεχωριστό είναι ότι αναφέρεται στον φιλέλληνα Φερεϋντούν Φαριάντ, ο οποίος έζησε στην Ελλάδα, την αγάπησε και ζήτησε να θαφτεί στη χώρα μας, όπως και έγινε.

Ποιος είναι ο Φερεϊντούν Φαριάντ;

Ο Φερεϊντούν Φαριάντ (1949 – 2012) ήταν ποιητής, συγγραφέας παιδικών βιβλίων και μεταφραστής, μέλος της Εταιρείας Ελλήνων Συγγραφέων. Τα έργα του έχουν μεταφραστεί στα αραβικά, στα αγγλικά και στα γαλλικά. Στην Περσία είχε εκδώσει πολλές ποιητικές συλλογές και πολλές μεταφράσεις Ελλήνων και ξένων ποιητών. Αποσπάσματα ποίησης του Φαριάντ, που είχε μεταφράσει ο ίδιος ο Ρίτσος στα Ελληνικά διδάσκονται σε ανθολογία του Δημοτικού Σχολείου. Ανάμεσα σε άλλες διακρίσεις, έλαβε και το βραβείο Άντερσεν.

Λίγες πληροφορίες για τον «Κουρσάρο της Πρώτης»

Αντιμέτωπα με την περιπέτεια και τον κίνδυνο, δυο παιδιά είναι αποφασισμένα να κερδίσουν το στοίχημα με τους φόβους τους.

Το μικροσκοπικό νησί της Πρώτης, ξακουστό για το σχήμα του, που θυμίζει κροκόδειλο, αλλά και για το πειρατικό παρελθόν του, καλεί δύο πολύ διαφορετικούς εφήβους, τον Τηλέμαχο και την Ελένη, σ” ένα μοναδικό ταξίδι αυτογνωσίας στα νερά του Ιονίου. Αντιμέτωπα με την περιπέτεια και τον κίνδυνο, τα δύο παιδιά είναι αποφασισμένα να κερδίσουν το στοίχημα με τους φόβους τους. Αναπάντεχος σύμμαχός τους, το φάντασμα του μεγαλύτερου κουρσάρου της Μεσογείου.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Χαλιακόπουλο για την επίσκεψή του στο σχολείο μας.

IMG_3980__1459322900_194.63.239.234 IMG_3979__1459322819_194.63.239.234 IMG_3982__1459323068_194.63.239.234 IMG_3981__1459323012_194.63.239.234