Ανακοίνωση – 1ος πρωινός περίπατος σχ. έτους 2024-2025

Αύριο, Παρασκευή 11/10/2024 το σχολείο μας πρόκειται να πραγματοποιήσει τον 1ο πρωινό περίπατο-εκδρομή στην Ιερά Μονή Λειμώνος Καλλονής (με αφορμή την γιορτή του Αγίου Ιγνατίου) και η μετακίνησή μας θα γίνει με μισθωμένο λεωφορείο.

Πρόγραμμα περιπάτου:

Επίσκεψη στο εκκλησιαστικό – λαογραφικό  μουσείο της Μονής όπου φυλάσσονται  λάφυρα και ενθύμια της νικηφόρου μάχης του Κλαπάδου, καθώς και δύο (2) πολύ σπάνιες εικόνες, που απεικονίζουν: α) Τα πρώτα βήματα του Χριστού, β) τον Άγιο Δημήτριο και τον Άγιο Γεώργιο έφιππους και εναγκαλισμένους. Αμέσως μετά, θα ακολουθήσει επίσκεψη στο κελί του Αγίου Ιγνατίου του Αγαλιανού. Τέλος, οι άρρενες μαθητές και εκπαιδευτικοί θα έχουν την δυνατότητα να επισκεφτούν το καθολικό της μονής (άβατο για τον γυναικείο πληθυσμό) που είναι αφιερωμένο στους Ταξιάρχες.

Κατά την διάρκεια της επίσκεψης θα μας ξεναγήσει ο π. Χριστόφορος Ταράνης, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά.

Θα δοθεί ελεύθερος χρόνος (περίπου 40-45 λεπτά) στους μαθητές προκειμένου να γευματίσουν.

Ώρα αναχώρησης από την Καλλονή περίπου 08:45

Ώρα αναχώρησης από την Ιερά Μονή Λειμώνος περίπου 13:15