Το σχολείο μας

Το Γυμνάσιο Ματαράγκας είναι ένα μικρό περιφερειακό σχολείο του νομού Καρδίτσας στην Περιφέρεια Θεσσαλίας . Βρίσκεται στο ομώνυμο χωριό του Δήμου Σοφάδων, στο «κέντρο» του κάμπου.

Λειτουργεί  από το 1981 αρχικά σαν <<Γυμνάσιο – Λυκειακές Τάξεις  Ματαράγκας >> ενώ  το 2011  οι λυκειακές τάξεις συγχωνεύτηκαν με το Γενικό Λύκειο Σοφάδων και έκτοτε λειτουργεί  σαν Γυμνάσιο Ματαράγκας .

Στο σχολείο λειτουργούν 3 τμήματα , ένα τμήμα σε κάθε τάξη , και  φοιτούν φέτος (Σχολ. Έτος 2023-24)  τριάντα εννιά  (32) μαθητές/τριες συνολικά στις τρείς τάξεις του, συμπεριλαμβανομένων στον αριθμό αυτό και μαθητών/τριών που προέρχονται από άλλα δύο χωριά πλησίον της Ματαράγκας , το Ερμήτσι και τον Πύργο Κιερίου.

Οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν σ’ αυτό σε μόνιμη βάση ( έχουν δηλαδή οργανική θέση στο σχολείο) είναι μόνο δύο (02) ενώ οι υπόλοιποι έρχονται από άλλα σχολεία του νομού για συμπλήρωση του ωραρίου τους.

Διευθύντρια  ,  Ευαγγελίδου Καλλιόπη  , ΠΕ 02