Διδακτική επίσκεψη της Β γυμνασίου

Την Τετάρτη 14 Νοεμβρίου 2018 η Β΄ γυμνασίου του σχολείου μας παρακολούθησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Με τα μάτια της ψυχής των Βυζαντινών» στο Βυζαντινό και Χριστιανικό μουσείο της Αθήνας. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της βυζαντινής ιστορίας την οποία διδάσκεται η συγκεκριμένη τάξη.

Οι μαθητές περιπλανήθηκαν στο μουσείο ανακαλύπτοντας την καθημερινή ζωή των Βυζαντινών και πιο συγκεκριμένα, την τροφή τους, τα οικιακά σκεύη, τα κοσμήματα, τα ρούχα, τα νομίσματά τους. Παράλληλα, συμμετείχαν και σε κάποιες εκπαιδευτικές δραστηριότητες για να εμπεδώσουν τις πληροφορίες που έλαβαν και επιπλέον πήραν και εποπτικό υλικό.

Η γνωριμία με τον διδακτικό κόσμο των Βυζαντινών ενθουσίασε και μάγεψε τους μαθητές.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Δογάνη Β.- Κοντονίκα Π.