Ευχαριστούμε!

Το 1ο Γυμνάσιο Μαρκοπούλου κέρδισε φέτος την ετικέτα Etwinning, μια σημαντική διάκριση για το σχολείο μας, η οποία οφείλεται στην άοκνη ενασχόληση της εκπαιδευτικού μας κ. Β. Δογάνη με προγράμματα Ευρωπαϊκά Etwinning τα τελευταία χρόνια. Τα προγράμματα αυτά έχουν ένα παραπάνω πλεονέκτημα σε σχέση με τα υπόλοιπα εκπαιδευτικά προγράμματα, καθώς οι μαθητές όχι μόνο συνεργάζονται μεταξύ τους για ένα θέμα που τους αρέσει και τους ενδιαφέρει, αλλά και επικοινωνούν με άλλους μαθητές από ευρωπαϊκά σχολεία. Η επικοινωνία αυτή πλουτίζει τα παιδιά με γνωστική εμπειρία πολύτιμη και καλλιεργεί αξίες όπως ο διάλογος, η συνεργασία, η διαπολιτισμικότητα. Μερικά από τα προγράμματα τα οποία η κ. Δογάνη έχει ολοκληρώσει με επιτυχία -σε συνεργασία με άλλους εκπαιδευτικούς του σχολείου- είναι τα “Reading Challenge”, “International calendar of key events (ICKE)”, “The travel to the little Prince’s planets by Antoin de Saint Exypery”, “Will you play with me?” κ.ά.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Δογάνη και τους συνεργάτες της για το εξαιρετικό τους έργο!