ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Αγαπητοί γονείς,

Εν όψει των Αγίων ημερών των Χριστουγέννων το σχολείο μας, θέλοντας να ανταποκριθεί στην προσπάθεια της στήριξης οικογενειών που καταβάλλει εδώ και καιρό το Κοινωνικό Παντοπωλείο Κρεστένων, σας προσκαλεί να γίνετε αρωγοί προκειμένου να συγκεντρώσουμε τρόφιμα και χρηστικά είδη.

Όλοι μαζί, μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί ας νιώσουμε τη χαρά της προσφοράς και της αλληλοβοήθειας.

Φέτος, για τις οικογένειες που μας έχουν ανάγκη, ας γεμίσουμε και εμείς τον δικό μας σάκο αγάπης! 220px Basil of Caesarea

Σημ.: μεγάλο ήταν το ενδιαφέρον του Μέγα Βασιλείου για τα  προβλήματα του λαού: ορφανών, αδικημένων, ασθενών, φτωχών οικογενειών και απόρων. Έτσι καθιέρωσε τη διανομή αγαθών όπως τρόφιμα, ρούχα, χρήματα και κάθε είδους βοήθειας.

Τι μπορώ να βάλω στο σάκο μου;

Συσκευασμένα είδη τροφίμων: γάλα εβαπορέ, ζυμαρικά, κακάο, λάδι, ρύζι, σάλτσα ντομάτας, μπισκότα, αλάτι, ξύδι, όσπρια, μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, πουρέ, δημητριακά, φρυγανιές, χυμοί, κρέμες αραβοσίτου, βρεφικές κρέμες και βρεφικά γάλατα Νο 1 & 2, αλεύρι, ζάχαρη, συσκευασμένους κουραμπιέδες και μελομακάρονα.

Είδη βρεφικής και προσωπικής φροντίδας: πάνες, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες. – Είδη υγιεινής: καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης, απορρυπαντικό πλυντηρίου, μαλακτικό ρούχων, χλωρίνη.

Ρούχα και παιχνίδια (σε καλή κατάσταση)

– Είδη οικιακής χρήσης: χαρτοπετσέτες, χαρτί κουζίνας, χαρτί υγείας, λαδόκολλα, διάφανη μεμβράνη, σακούλες απορριμμάτων, γάντια μιας χρήσης

Ο σάκος της αγάπης θα βρίσκεται στο σχολείο μας και θα γεμίζει έως τις

16 – 12 – 2022

Η Διευθύντρια και

ο Σύλλογος Διδασκόντων

του Γυμνασίου Μακρισίων .

received 2024125241117467

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΠΡΑΞΗ ΑΓΑΠΗΣ σχολικό έτος 2021-2022