11 Φεβρουαρίου – Παγκόσμια Ημέρα για το Ασφαλές Διαδίκτυο

eksofilo_β

Κάθε χρόνο η δεύτερη Τρίτη του Φεβρουαρίου είναι αφιερωμένη στην ασφαλή χρήση του Διαδικτύου. Φέτος το θέμα των εκδηλώσεων και των δράσεων ήταν “Για ένα καλύτερο διαδίκτυο”.

Εστιάζουμε στα θετικά του Διαδικτύου: ψυχαγωγία, ενημέρωση, μόρφωση, επικοινωνία, ευαισθητοποίηση σε διάφορα κοινωνικά θέματα. Απολαμβάνουμε τα καλά του διαδικτύου, των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, φροντίζοντας να φερόμαστε υπεύθυνα ως ψηφιακοί πολίτες και έχοντας κατά νου τους κανόνες καλής συμπεριφοράς στο διαδίκτυο.

Οι μαθητές της Α τάξης δημιούργησαν κόμικς για την ημέρα αυτή, στέλνοντας το δικό τους μήνυμα.

Όσα κόμικς χρησιμοποιούν εικόνες που δεν παραβιάζουν τα πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών τους έχουν αναρτηθεί σε σελίδα του facebook που δημιουργήθηκε για αυτό το λόγο.

Στη σελίδα αναρτώνται επίσης άρθρα και βίντεο σχετικού περιεχομένου, για την ενημέρωση των μαθητών.

Όλα τα έργα των μαθητών θα κοσμήσουν χώρους του σχολείου.

stop-28671_640 (200 x 200)

Η σελίδα μας στο facebook είναι η Safer Internet Day Lefkonas.

Υπεύθυνη καθηγήτρια

Αθανασιάδου Μ, Πληροφορικής