Αρχική » Όμιλος Αστρονομίας (2023-2024)

Βιβλιοθήκη Γυμνασίου Λειψών

τίτλο

Δίκτυο Αειφόρων Νήσων

Όμιλος Αστρονομίας (2023-2024)

1. Κύριος σκοπός του Ομίλου:

Κύριος σκοπός είναι η σύνδεση μέσω Webex για παρακολούθηση σύγχρονων εξ αποστάσεων σεμιναρίων με τους μαθητές και συντονισμός με το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών για τα σεμινάρια αυτά. Επιπλέον η συνεργασία με τους συντελεστές του προγράμματος «UniversALL» για τις προαιρετικές εργασίες των μαθητών και λοιπές δράσεις. Οι ημερομηνίες των σεμιναρίων ήταν οι ακόλουθες:

Λήψη αρχείου

2. Επιπλέον δράσεις του Ομίλου:

Επιπλέον δράσεις του Ομίλου «Αστρονομίας» περιλαμβάνουν ανοικτές εκδηλώσεις, ανοικτά πειράματα, παρουσιάσεις και βίντεο και δημοσίευσή τους και λοιπές δράσεις ανοικτές προς όλους. Μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες για αυτές τις δράσεις στην παρακάτω παρουσίαση που έγινε από τον Υπεύθυνο του Ομίλου Δημήτριο Αθανασόπουλο και στα παρακάτω βίντεο που έγιναν από τους δύο υπεύθυνους του Ομίλου (Δ. Αθανασόπουλο και Χ. Κουκούμη).

Λήψη αρχείου

3.Κάποιες από τις περιβαλλοντικές δράσεις του Σχολείου, για το σχολικό έτος 2023-2024, όπως παρουσιάστηκαν στις εκδηλώσεις της 21ης και 22ας Ιουνίου 2024, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

Λήψη αρχείου

4.Ακολουθεί η παρουσίαση της 21ης Ιουνίου του Δ. Αθανασόπουλου για κάποιες περιβαλλοντικές δράσεις που συμμετείχε φέτος το Σχολείο μας:

Λήψη αρχείου

5.Ακολουθεί η παρουσίαση της 22ας Ιουνίου του Δ. Αθανασόπουλου για τα τσουνάμι και οι συνέπειές τους. Παρουσιάζονται οι δράσεις που έγιναν στο Σχολείο με αφορμή την επέτειο του καταστροφικού σεισμού, του επακόλουθου τσουνάμι και της περιβαλλοντικής και πυρηνικής καταστροφής, στην Ιαπωνία, την 11η Μαρτίου 2011. Αναφέρθηκαν οι ανθρωπογενείς επιπτώσεις στο θαλάσσιο περιβάλλον, η επιβάρυνση του περιβάλλοντος από φυσικές καταστροφές που πλήττουν βιομηχανικές περιοχές και αν μπορεί να γίνει καταστροφικό τσουνάμι στην Ελλάδα (οι περιπτώσεις των τσουνάμι της Αστυπάλαιας – Αμοργού (1956) και της Σάμου (2020)):

Οκτώβριος 2024

Key Action 1: Learning Mobility of Individuals

Untitled

EU programme for education, training, youth and sport

e-class ΠΣΔ

Untitled 1