Την Παρασκευή   8/12/1023  οι μαθητές της Α Λυκείου με συνοδούς καθηγητές τους κ. Κοκκωνίτη Κ. , κ. Οικονόμου Β. , κ. Βυτινιώτου Π. και κ. Παναγοπούλου Μ. , επισκέφθηκαν  την Πινακοθήκη Νίκου Χατζηκυριάκου- Γκίκα στο Κολωνάκι , η οποία αποτελεί δωρεά του μεγάλου Έλληνα ζωγράφου στο Μουσείο Μπενάκη. Οι μαθητές περιηγήθηκαν τους πέντε ορόφους της Πινακοθήκης και ήρθαν σε επαφή με τα έργα του ζωγράφου της περίφημης γενιάς του ’30 στα οποία συνδυάζονται τα διδάγματα του κυβισμού,  η φύση, το φως και η αρχιτεκτονική της Ελλάδας. Το σχολείο μαςπαρείχε άλλη μια ευκαιρία στους μαθητές να «συναντήσουν» την τέχνη αποσκοπώντας στην έμπνευση, το διάλογο και την καλλιέργεια του συναισθηματικού τους κόσμου. Η εμπειρία ήταν υπέροχη!!

13 3  15 10 Αντιγραφή 4 9 Αντιγραφή 4 12 3 8 Αντιγραφή 3 7 Αντιγραφή 5