«Συλλογικός Προγραμματισμός σχ. Έτους 2023-2024»

1ο ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ

Άξονας: Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις

Τίτλος:«Μαθαίνοντας πώς να μαθαίνω: επιμορφωτικές δράσεις για εκπαιδευτικούς».

Στόχος Βελτίωσης: Σκοπός του παρόντος σχεδίου δράσης είναι η ενίσχυση των παρουσών γνώσεων /πρακτικών/δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών αλλά και η υιοθέτηση νέων στρατηγικών, η εφαρμογή των οποίων θα συμβάλλει στην αντιμετώπιση, πιο αποτελεσματικά, των εξειδικευμένων και γενικών  προβλημάτων που ανακύπτουν στη σχολική κοινότητα.

2οΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ

Άξονας: Σχέσεις μεταξύ μαθητών/τριών

Τίτλος: «Πρακτικές περιστολής των ρατσιστικών τάσεων και διαθέσεων με όχημα τη λογοτεχνία»

Στόχος βελτίωσης: Σκοπός του παρόντος σχεδίου δράσης είναι η γνωριμία και εξοικείωση των μαθητών/τριών με τα διαφορετικά πολιτισμικά πλαίσια και τις διαφοροποιημένες ανάγκες και η ενίσχυση των δεσμών μεταξύ τους ώστε να παγιωθεί κλίμα συνεργασίας, εμπιστοσύνης και σεβασμού στο διαφορετικό

3οΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ

Άξονας: Σχέσεις μαθητών /τριών

Τίτλος: «Ενίσχυση της λειτουργίας μαθητικών κοινοτήτων».

Στόχος Βελτίωσης: Σκοπός του σχεδίου δράσης είναι η ανάπτυξη των κοινωνικών συμμετοχικών ικανοτήτων και η καλλιέργεια δημοκρατικών στάσεων και αξιών(ισότητα , αλληλεγγύη, συλλογικότητα, διάλογος, σεβασμός στη διαφορετικότητα.

4οΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ

Άξονας: Ηγεσία-Οργάνωση και Διοίκηση

Τίτλος : «Δημιουργία νέου ιστολογίου του σχολείου  στο ΠΣΔ».

Στόχος: Η βελτίωση , ο επανασχεδιασμός και ο εμπλουτισμός του νέου ιστολογίου του σχολείου μας, και η αποτελεσματική αξιοποίηση της ψηφιακής υποδομής του σχολείου με σκοπό την αναβάθμιση του εκπαιδευτικού έργου .

5ο ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ

Άξονας: Διδασκαλία ,μάθηση και αξιολόγηση

Τίτλος:«Το εξωσχολικό βιβλίο και ο έφηβος».

Στόχος: Η ενίσχυση της φιλαναγνωσίας και η διασύνδεσή της με τα προγράμματα σπουδών

6ο ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ

Άξονας : Σχέσεις σχολείου- Οικογένειας

Τίτλος: «Μαζί με τους γονείς: πρακτικές ενίσχυσης και συμμετοχής των γονέων στη σχολική ζωή και της δημιουργικής συνεργασίας τους με τους εκπαιδευτικούς για την κάλυψη μαθησιακών αναγκών».

Στόχος βελτίωσης: Η βελτίωση της επικοινωνίας και η ενδυνάμωση των σχέσεων σχολείου-οικογένειας, με σκοπό τη διαμόρφωση ενός πλαισίου συνεργασίας, που θα διευκολύνει την εμπλοκή και την ενεργό συμμετοχή των γονέων στην σχολική ζωή, στις δραστηριότητες και στην από κοινού αντιμετώπιση των δυσκολιών που ανακύπτουν στην σχολική κοινότητα

7ο ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ

Άξονας : Διδασκαλία μάθηση και αξιολόγηση

Τίτλος : «Προσομοιωτικές διαδικασίες των Πανελλαδικών Εξετάσεων».

Στόχος βελτίωσης: Οι μαθητές να αποκτήσουν την τεχνική που απαιτεί ο θεσμός των Πανελλαδικών, να μάθουν  να χειρίζονται το άγχος τους, το χρόνο τους και τον τρόπο απάντησης στο εκάστοτε μάθημα.