Στις 28 Νοεμβρίου 2023, ημέρα Τρίτη, η Α΄ τάξη του Γυμνασίου μας πήγε εκπαιδευτική επίσκεψη στις Μυκήνες, με αφορμή τα κεφάλαια του μαθήματος της Ιστορίας για τον Μυκηναϊκό Πολιτισμό. Τα παιδιά είχαν προετοιμαστεί κατάλληλα γι’ αυτή την επίσκεψη, αλλά, όπως ήταν αναμενόμενο, ο αρχαιολογικός χώρος τα εντυπωσίασε και ξεπέρασε τις προσδοκίες τους.

Η επίσκεψη εστιάστηκε κυρίως στον τάφο του Αγαμέμνονα, καθώς και στην Πύλη των Λεόντων και στα τείχη, αφού, δυστυχώς, την ημέρα εκείνη έβρεχε και δεν ήταν εφικτή η περιήγηση στον χώρο για πολλή ώρα. Παρ’ όλα αυτά, ο ξεναγός που μας υποδέχτηκε εκεί έκανε μια πολύ παραστατική και «ζωντανή» παρουσίαση του χώρου στα παιδιά, τους κέντρισε το ενδιαφέρον και τα ενθουσίασε. Με ερωτήσεις δικές του αλλά και απορίες των παιδιών ο πολιτισμός των Μυκηνών έδειξε τη μεγαλοπρέπειά του.

Η επίσκεψή μας συνεχίστηκε στον χώρο του μουσείου, όπου εκεί οι μαθήτριες και οι μαθητές γνώρισαν την καθημερινότητα των Μυκηναίων, τη ζωή των βασιλέων αλλά και τη ζωή των απλών ανθρώπων, μέσα από τον οπλισμό τους, τα οικιακά σκεύη, τα κοσμήματα και τα λατρευτικά έθιμα. Τα παιδιά έπαιξαν στο μουσείο ένα είδος κρυμμένου θησαυρού, αφού οι καθηγήτριες τους είχαμε ετοιμάσει φύλλα εργασίας, βάσει των οποίων αναζητούσαν τα διάφορα αντικείμενα στις προθήκες, καθώς και τη χρησιμότητά τους για την εποχή που είχαν φτιαχτεί.

Αν και οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν ευνοϊκές, τόσο οι μαθήτριες και οι μαθητές όσο και οι καθηγήτριές τους χαρήκαμε την επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο των Μυκηνών και αποκτήσαμε μια απτή εικόνα αυτού του μεγάλου πολιτισμού, για τον οποίο τόσα ειπωθεί στη σχολική τάξη.

Άρτεμις Βαξεβανάκη, Λεμονιά Βλάχου,

Βενετία Καίσαρη, Αγγελική Παπαδοπούλου, συνοδοί καθηγήτριες της εκδρομής