ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-Λ.Τ. ΛΑΜΠΕΙΑΣ

Φέτος το σχολείο μας υλοποίησε δυο πολιτιστικά προγράμματα, δυο περιβαλλοντικά και τέσσερις ερευνητικές εργασίες.

Κατά την ημέρα της λήξης των μαθημάτων πραγματοποιήσαμε την ημερίδα παρουσίασης όλων των δραστηριοτήτων κατά την οποία μας τίμησαν με την παρουσία τους ο σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής Ν. Ηλείας κ. Σιακκής Γ., ο Διευθυντής του Γυμνασίου Λάλα κ. Δεληγιάννης Ι. και ο υπεύθυνος σχολικών δραστηριοτήτων του Ν. Ηλείας κ. Γοροζίδης Γ. Το πρόγραμμα της παρουσίασης είχε ως εξής:

Α) ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ:

1) Αναφορά στον εκλιπόντα λογοτέχνη Παύλο Μάτεση ο οποίος γεννήθηκε και έζησε στη Λαμπεία κατά τα παιδικά του χρονιά.DSC00910

2) Παρουσίαση έρευνας και κατασκευής από τους μαθητές έργων της κεραμικής ως τέχνης από την προϊστορία …ως σήμερα.

Β) ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ:

1)Παρουσίαση και μελέτη του ιδιαίτερου και μοναδικού στην ορεινή Λαμπεία, του θαμνώδους φυτού, γάβρου.

2) Με θέμα τη διαχείριση των απορριμμάτων, η ομάδα φιλοτέχνησε αφίσα, δημιούργησε «video» και παρουσίασε το θέμα σε θεατρικό δρώμενο με τίτλο: “Βάλτε τα σκουπίδια στη θέση τους”.

IMG_20140327_112527 Παρουσίαση αφίσας από τους μαθητές.

Γ) ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ

1) Μετάφραση του έργου του Σ.Λ. Κλέμενς: “Οι περιπέτειες του Χάκλμπερι Φιν, εργασία των μαθητών της Α’ Λυκείου.

2) Έρευνα και παρουσίαση έργων με θέμα: “Το δάσος στη Τέχνη”

3)Παρουσίαση της χρησιμότητας των σκουπιδιών με τίτλο: «Ένας θησαυρός στα σκουπίδια»

4) Ποιητικές δημιουργίες …από τους μαθητές της Γ’ Γυμνάσιου.DSC00955

Στιγμιότυπα της ημερίδας<–πατήστε εδώ