Οικο-Περιβαλλοντικό Μαθητικό Φεστιβάλ

Το σχολείο μας συμμετείχε ενεργά στο Οικο-Περιβαλλοντικό Μαθητικό Φεστιβάλ με θέμα :

«Για να μη γίνουμε αναλώσιμοι……γινόμαστε ανακυκλώσιμοι – Εκπαίδευση για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα»

που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 9  Μαΐου 2011 στη πλατεία της Κουρούτας (09.00π.μ.-12:00μ.μ.)

Ομιλία ομάδας Λαμπείας

Το Τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης μετά την επιτυχή διοργάνωση του Μαθητικού Συνεδρίου  με θέμα:

«Δάσος  ο πράσινος πλανήτης – » (Σχολ. Έτος 2007-8),διοργάνωσε για τη σχολική χρονιά 2010-2011  το οικο-περιβαλλοντικό μαθητικό φεστιβάλ με θέμα: «Για να μη γίνουμε αναλώσιμοι ….γινόμαστε ανακυκλώσιμοι-Εκπαίδευση στα ανθρώπινα δικαιώματα».

Η Περιβαλλοντική Εκπαίδευση θέτει στο επίκεντρο τον άνθρωπο  ως ενεργό πολίτη που διεκδικεί από κοινού με τους άλλους τα υλικά και μη υλικά αγαθά, για όλους και με σεβασμό στη φύση και τις φυσικές συνθήκες.

Η μαθητική συνάντηση είχε ως σκοπό την ευαισθητοποίηση, την ενημέρωση και τη συμμετοχή των νέων στα περιβαλλοντικά προβλήματα και στη διαμόρφωση ενός νέου οράματος για μια παγκόσμια δημοκρατική κοινωνία που θα βασίζεται στη δικαιοσύνη και την αλληλεγγύη.

Στο μαθητικό συνέδριο οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να επεξεργαστούν, να θίξουν και να συζητήσουν θέματα όπως:

• Τα ανθρώπινα δικαιώματα στην ποιότητα ζωής
  • Το δικαίωμα σε ένα υγιές φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον
  • Προστασία οικοσυστημάτων και ανθρώπινα δικαιώματα
  • Ανακύκλωση : Δικαίωμα στο καθαρό περιβάλλον
  • Εναλλακτικοί τρόποι διαχείρισης απορριμμάτων και δικαίωμα στο περιβάλλον
  • Δικαίωμα στη ζωή κ.α.

Το Μαθητικό Συνέδριο πραγματοποιήθηκε στην  πλατεία της Κουρούτας, στο χώρο που γίνεται και η έκθεση βιβλίου τη Δευτέρα  9 Μαΐου 2011 (09.00-12:ο0μ.μ.). Οι παρουσιάσεις περιελάμβαναν με θεατρικό δρώμενο, κολάζ, κατασκευές, διαφημιστικό σπότ, μουσική,χορό ή με όποιο άλλο τρόπο η έμπνευση και η φαντασία των μαθητών είχε επιλέξει.

Επίσης πραγματοποιήθηκε εργαστήριο με τη τέχνη ντεκουπάζ από μέλος της παιδαγωγικής ομάδας του ΚΠΕ Καλαμάτας και παιχνίδι με θέμα την ανακύκλωση.

Συμμετείχαν 280 μαθητές και 12 εκπαιδευτικοί των σχολείων του Ν. Ηλείας

Συμμετέχοντας στα δρώμενα

Ειδικότερα, παρουσίασαν τις εργασίες τους οι μαθητές των περιβαλλοντικών ομάδων των σχολείων :

• 2ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας
  • Γυμνάσιο Λ.Τ. Λαμπείας
  • 2ο Επάλ Αμαλιάδας
  • Γυμνάσιο Λεχαινών
  • Γυμνάσιο Βάρδας
  • Γενικό Λύκειο Ανδραβίδας
  • Γενικό Λύκειο Βάρδας
  • Γενικό Λύκειο Ζαχάρως
  • Γυμνάσιο Μακρισίων
  • Γυμνάσιο Κρεστένων

Το έργο του σχολείου

Στην εκδήλωση παρεβρέθησαν εκπρόσωποι της Εκπαίδευσης, της Τοπικής Αυτοδιοίκησης καθώς γονείς  και μαθητές από τα σχολεία της περιοχής.

Για την υλοποίηση του συνεργάστηκαν ο Προϊστάμενος 1ου Γραφείου Δ.Ε. κ. Ραμαντάς Αριστείδης , ο Δήμος Ήλιδας και ο Εμπορικός Σύλλογος Αμαλιάδας.

Την οργάνωση και το συντονισμό του Φεστιβάλ είχε η Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλείας κ. Σακκά.