Αντιπροσωπεία του ΟΦΗ στο Γυμνάσιο Κρουσώνα.

Την Παρασκευή 6 Μαρτίου 2020 και με αφορμή την παγκόσμια ημέρα Παιδικού Εκφοβισμού, επισκέφτηκαν το σχολείο μας, οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ, Νίκος Μαρινάκης και Κοσμάς Τσιλιανίδης. Μαζί τους ήταν ο διευθυντής επικοινωνίας της ομάδας, Μανώλης Βογιατζάκης.  Οι αθλητές προέτρεψαν τα παιδιά να σέβονται την διαφορετικότητα του καθενός, να εκτιμούν τους συνανθρώπους για τον χαρακτήρα τους, να απολαμβάνουν τις στιγμές που περνάνε στο σχολείο και να είναι ενωμένοι στα δύσκολα.

Στη συνέχεια , υπέγραψαν αυτόγραφα, φωτογραφήθηκαν και έπαιξαν ποδόσφαιρο με τα παιδιά.

Από τη μεριά τους οι μαθητές, τους  καλωσόρισαν με κρητική μουσική και τις παρακάτω μαντινάδες, τις οποίες έγραψε ειδικά για τους αθλητές η μαθήτρια Ουρανία Φασουλάκη.

Αθλήσου για να γυμναστείς

στα όριά σου φτάσε

τον αρχικό το στόχο σου

πάντα να τον θυμάσαι.

Τ’ αθλήματα είναι χαρά

και σε κρατούν με υγεία

κι άμα το θες πάρα πολύ

κερδίζεις και βραβεία.

Ο αθλητής ο έντιμος

σέβεται τσ’ αντιπάλους

και δεν τον νοιάζει να φανεί

καλύτερος απ’ τσ’ άλλους.

Αν αγαπάς τ’αθλήματα

κυνήγα τ’όνειρό σου