Διεθνής ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού

Στο  Γυμνάσιο  Κρόκου και  στο Γυμνασιακό   Παράρτημα  Άνω  Κώμης  την  Παρασκευή  20  Νοεμβρίου 2015   διοργανώθηκε   εκδήλωση  αφιερωμένη  στην  διεθνή  ημέρα  αφιερωμένη   στα  δικαιώματα  του  παιδιού .

Έγινε  συζήτηση  σχετικά  με  την   Διεθνή  Σύμβαση  για  τα  δικαιώματα  του  παιδιού  , ακούσαμε  τα  spot  του  συνήγορου  του  πολίτη .

Μετά  την  συζήτηση  ακολούθησε δραστηριότητα  ανατροφοδότησης  . Οι  μαθητές  χωρισμένοι  σε  ομάδες   συμπλήρωσαν  ερωτηματολόγιο  και  ακολούθησε  ο  σχολιασμός  των  απαντήσεων  τους  με την  βοήθεια  των  εκπαιδευτικών.

Οι  μαθητές  έπαιξαν  παιχνίδι  σχεδιασμένο   από  τον  Οργανισμό Ηνωμένων  Εθνών   κατάλληλο  για  παιδιά .

Στο τέλος  οι  μαθητές  δημιούργησαν ….

DSC00485 DSC00486 DSC00489 DSC00493

Τελικά  δημιουργήθηκε  video  με  την  βοήθεια  των  εκπαιδευτικών  του  σχολείου  μας