Στις 25 Μαΐου ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Φαίδωνας Καραμπατσόλης, ΠΕ86, πραγματοποίησε ενδοσχολική επιμόρφωση στο εκπαιδευτικό προσωπικό σχετικά με την αναγνώριση των κινδύνων που υπάρχουν ή μπορεί να υπάρξουν από εξωτερικούς παράγοντες στο σχολικό περιβάλλον και τη λήψη των κατάλληλων μέτρων που πρέπει να εφαρμοστούν στη σχολική μονάδα για την αποφυγή τραυματισμών ή άλλων ανεπιθύμητων καταστάσεων που μπορεί να βάλουν σε κίνδυνο τα μέλη της μαθητικής κοινότητας. Εκτός από το διακριτό ρόλο του Διευθυντή της σχολικής μονάδας για την επικοινωνία με τις αρμόδιες αρχές, σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, συγκροτούνται και οι ακόλουθες ομάδες, δύο ή περισσότερων εκπαιδευτικών, με συγκεκριμένες αρμοδιότητες:

• Ομάδα παροχής πρώτων βοηθειών
  • Ομάδα πυρασφάλειας
  • Ομάδα ασφάλειας – ελέγχου προσέγγισης μαθητών σε επικίνδυνα σημεία
  • Ομάδα ελέγχου δικτύων – αποκατάστασης βλαβών
  • Ομάδα αναζήτησης ατόμων που δεν έχουν παρουσιαστεί στο χώρο καταφυγής
  • Ομάδα φύλαξης του αρχείου του σχολείου
  • Ομάδα υποστήριξης ΑμεΑ

Οι εκπαιδευτικοί μας ενημερώθηκαν για το Σχέδιο έκτακτης Ανάγκης του Γυμνασίου Κριεζών και συμμετείχαν σε ασκήσεις προσομοίωσης.