Την Πέμπτη 30 Ιανουαρίου 2020, οι μαθητές του σχολείου γιόρτασαν την σπουδαία αυτή ημέρα, αρχικά πηγαίνοντας στην εκκλησία για να παρακολουθήσουν τη Θεία Λειτουργία και να κοινωνήσουν. Μετά το πέρας της Λειτουργίας επιστρέψαμε στο σχολείο. Εκεί ακολούθησε μία θεματική παρουσίαση για τους Τρεις Πατέρες. Η εκδήλωση αυτή, πραγματοποιήθηκε από της μαθήτριες της Α τάξης Γεωργία, Αναστασία, Αθηνά, Σοφία και Ηλιάννα. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον το σχετικό βίντεο, που είχε σχέση με τον τρόπο ζωής τους και τους λόγους για τους οποίους τους γιορτάζουμε. Η γιορτή αυτή έκλεισε με ένα θερμό χειροκρότημα από όλους τους μαθητές.
Στη συνέχεια, όπως κάθε χρόνο, πραγματοποιήθηκε η κοπή της πίτας. Στο σχολείο μας διατέθηκαν τρεις πίτες εκ των οποίων κόπηκαν και μοιράστηκαν οι δύο από αυτές. Τυχερή για φέτος ήταν η μαθήτρια της Γ τάξης και αντιπρόεδρος του δεκαπενταμελούς  Ζένια, στην οποία έτυχε το φλουρί. Πάντα τυχερή!

Σοφία Μ., μαθήτρια της Α τάξης