Την Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου οι μαθητές του προγράμματος Erasmus+ παρακολούθησαν στο εργαστήριο της Τεχνολογίας εισαγωγικό μάθημα Πυρογραφίας από τον κ. Χαραλάμπη Κόκκωνα, ύστερα από πρόσκληση που του απευθύναμε. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν τα μυστικά της αρχαίας αυτής τέχνης και να ξεδιπλώσουν το ταλέντο τους. Δημιούργησαν πάνω σε ξύλο διάφορα σχέδια και λέξεις με σκοπό να φτιάξουν ημερολόγια. Η γνώση που αποκτήθηκε θα επεκταθεί σε όλους τους μαθητές του σχολείου μας, μέσα από το μάθημα της Τεχνολογίας, ώστε να μπορέσουν όλοι οι μαθητές να μπουν στον θαυμαστό κόσμο της πυρογραφίας και να δημιουργήσουν αριστουργήματα. Ήταν μια πολύ ευχάριστη και δημιουργική μέρα και όλοι οι συμμετέχοντες έδειξαν τον ενθουσιασμό τους για τη νέα τέχνη που γνώρισαν.