Το τριήμερο 29-31 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκε σεμινάριο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Άμφισσας σε συνεργασία με το αντίστοιχο Κ.Π.Ε. Έδεσσας Γιαννιτσών με θέμα «Σπουδή για το νερό στο πλαίσιο της εκπαίδευσης για την αειφορία».

Στο σεμινάριο συμμετείχαν εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από ολόκληρη την Ελλάδα, καθώς και επιμορφωτές διαφόρων Κ.Π.Ε., καθηγητές Πανεπιστημίων και ΑΤΕΙ, Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων, Σχολικοί Σύμβουλοι Φυσικής Αγωγής, μία Νομικός και ο Υπεύθυνος τουρισμού Ν. Έδεσσας.

Οι εισηγήσεις κάλυψαν από πολλές πλευρές τη θεματική του σεμιναρίου, ενώ μεταξύ άλλων πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Υδροηλεκτρικό εργοστάσιο και το διυλιστήριο της περιοχής τα οποία αξιοποιούν τα νερά της λίμνης του Μόρνου, που με φυσική ροή μεταφέρονται ύστερα από συνολικό ταξίδι 190 περίπου χιλιομέτρων με τεχνητό κανάλι στην Αθήνα προκειμένου να ικανοποιήσουν τις ανάγκες ύδρευσης της πρωτεύουσας.

Επίσης πραγματοποιήθηκε μελέτη (εξομοίωση) της ροής υπόγειων υδάτων μέσω ενός τυποποιημένου μοντέλου που προμηθεύτηκε το ΚΠΕ Άμφισσας από Πανεπιστήμιο της Αμερικής. Η εξομοίωση έδειξε πόσο εύκολα μπορεί να μολυνθεί ο υδροφόρος ορίζοντας από την κακή χρήση λυμάτων ή άλλων αποβλήτων με άμεσο και κατανοητό τρόπο.

Θερμά συγχαρητήρια λοιπόν σε όλα τα μέλη των Παιδαγωγικών ομάδων των ΚΠΕ Άμφισσας και Έδεσσας Γιαννιτσών για την άρτια διεξαγωγή του σεμιναρίου, στους εισηγητές για τις εξαιρετικές κατά γενική ομολογία διαλέξεις, αλλά και στους εμιμορφούμενους, που παρά τα μπλόκα των αγροτών έδωσαν δυναμικό παρών στο σεμινάριο.

Τέλος, μετά τα δύο Εθνικά θεματικά Δίκτυα στα οποία συμμετέχει το σχολείο μας, θα προστεθεί άλλο ένα, το οποίο συντονίζει το ΚΠΕ Έδεσσας Γιαννιτσών με τίτλο «Νερό και Βιώσιμη Ανάπτυξη», υπογράφοντας τις προσεχείς μέρες το σχετικό πρωτόκολλο συνεργασίας.

Φαίδων Καραμπατσόλης, καθηγητής Πληροφορικής