imera-mnimis-gia-ta-thumata-tou-olokautomatos auswitchzrails auschwitz

Η 27η Ιανουαρίου καθιερώθηκε διεθνώς ως Ημέρα Μνήμης των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος. Για αυτό λοιπόν σήμερα 27 Ιανουαρίου αφιερώσαμε τις 2 τελευταίες ώρες στη μνήμη των 11 εκατομμυρίων ανθρώπων, οι περισσότεροι από αυτούς ήταν Εβραίοι, που έχασαν τη ζωή τους στα στρατόπεδα συγκέντρωσης. Αφού συγκεντρωθήκαμε στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου μας, αρχικά έγινε η ανάγνωση του μηνύματος του υπουργού παιδείας για την ημέρα αυτή, ενώ στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε προβολή 5 ταινιών μικρού μήκους, τις οποίες επιμελήθηκαν μαθητές ελληνικών σχολείων. Όλες οι ταινίες είχαν σαν κεντρικό τους θέμα το ολοκαύτωμα, το οποίο προσέγγισαν από διαφορετικές οπτικές γωνίες, όλες όμως είχαν το ίδιο κοινό μήνυμα: ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!

Ιωάννα Η., μάθητρια της Γ τάξης