P1040868 (Large) P1040873 (Large) P1040876 (Large)

Σήμερα 5 Οκτωβρίου είναι η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Με αφορμή λοιπόν το γεγονός αυτό, συγκεντρωθήκαμε στο θέατρο του σχολείου μας για να παρακολουθήσουμε τα θεατρικά δρώμενα που μας είχαν ετοιμάσει οι μαθητές της Β και Γ Γυμνασίου. Το πρώτο θεατρικό που παρακολουθήσαμε ήταν σχετικό με την Oλυμπιακή Eκεχειρία που αναπαρέστησαν μαθητές της B τάξης. Το δεύτερο θεατρικό ήταν η αναπαράσταση της τελετής της ολυμπιακής φλόγας από τους μαθητές της Γ τάξης. Στη συνέχεια ακολούθησε σύντομη ενημέρωση για την Πανελλήνια Μαθητιάδα που πραγματοποιείται κάθε δύο χρόνια στην Πρώτη Σερρών, όπου το σχολείο μας έχει λάβει δύο φορές μέρος στο παρελθόν με σημαντικές διακρίσεις. Αργότερα όλοι οι μαθητές του σχολείου ασχολήθηκαν με όποιο άθλημα προτιμούσαν (μπάσκετ, ποδόσφαιρο, βόλεϊ κ.λπ.) εφόσον αυτή η μέρα ήταν αφιερωμένη στον αθλητισμό.

Ιωάννα Η., μαθήτρια της Γ τάξης