P1010669 (Large) P1010670 (Large) P1010672 (Large) P1010674 (Large) P1010677 (Large) P1010679 (Large)

Η Παρασκευή 24 Οκτωβρίου 2014 έχει οριστεί ως Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας. Το σχολείο μας πραγματοποίησε διάφορες δράσεις και ενημερώσεις σχετικά με το πρόβλημα της Παχυσαρκίας. Συγκεκριμένα, στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε σύντομη προβολή ταινίας από την Εκπαιδευτική Τηλεόραση σχετικά με το θέμα της Παιδικής Παχυσαρκίας και την αλματώδη αύξησή της στο σύγχρονο τρόπο ζωής. Στη συνέχεια το λόγο είχε η προσκεκλημένη μας, κ. Μπίλιου Διαμάντω, ειδική διαιτολόγος – διατροφολόγος, η οποία μας μίλησε για τις Συνιστώμενες  Διατροφικές Οδηγίες για τη διατήρηση υγιούς σωματικού βάρους. Στη συνέχεια απάντησε πρόθυμα σε όλες τις ερωτήσεις και απορίες που εκφράστηκαν, τόσο από τους μαθητές, όσο και από τους καθηγητές του σχολείου μας. Ολόκληρη η παρουσίαση της κ. Μπίλιου υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή (παρουσίαση powerpoint) στο τέλος αυτής της ανάρτησης, ύστερα από την ευγενική παραχώρησή της. Κλείνοντας το θέμα της Παχυσαρκίας, ομάδα μαθητών της Α τάξης, με συντονιστή τον καθηγητή κ. Αντώνενα Ιωάννη, παρουσίασε ένα σύντομο θεατρικό, όπου οι μαθητές μας ανέλαβαν ρόλους μαθητών, γονέων ή ενηλίκων και ανέδειξαν όλα τα προβλήματα που μαστίζουν τη σημερινή σύγχρονη κοινωνία μας στο θέμα της Παχυσαρκίας. Ο ενθουσιασμός ήταν έκδηλος και όλοι μας χειροκροτήσαμε θερμά την προσπάθεια των μαθητών μας.

Στο τέλος της ημέρας πραγματοποιήθηκαν και οι μαθητικές εκλογές για την ανάδειξη των 5μελών των τμημάτων.

Φαίδων Καραμπατσόλης, καθηγητής Πληροφορικής

Η παρουσίαση σε μορφή αρχείου powerpoint: Συνιστώμενες Διατροφικές Οδηγίες για τη διατήρηση υγιούς σωματικού βάρους