dystos2 (Large) dystos1 (Large)

Σήμερα Τρίτη 11 Φεβρουαρίου, βλέποντας τον καλό καιρό και την διάθεση των μαθητών για… ξεσάλωμα, δεν αφήσαμε την ευκαιρία να πάει χαμένη, ζητήσαμε περίπατο – αίτημα που έγινε αποδεκτό από το σύλλογο των καθηγητών – και για ακόμα μια φορά ξεκινήσαμε περπατώντας για το γειτονικό χωριό Δύστος.

Στη διαδρομή σχηματίστηκαν παρέες μαθητών που συζητούσαν τα… τρέχοντα θέματα, κάτι που έκανε τη διαδρομή να φαντάζει μικρότερη!

Φτάνοντας στο κέντρο του χωριού χωριστήκαμε, όπως συνήθως και σκορπίσαμε σε όλο το μήκος και πλάτος του. Το γήπεδο, ο παλιός μύλος αλλά και οι όμορφες πλατειούλες έγιναν για λίγες ώρες τα στέκια μας. Στις 11.30, ύστερα από την καταμέτρηση ξεκινήσαμε το σύντομο περίπατο της επιστροφής στο σχολείο. Άλλος ένας όμορφος περίπατος, ο τέταρτος της φετινής σχολικής χρονιάς, τελείωσε.

Ιωάννα Η., μαθήτρια της Α’ τάξης