P1070406 (Large) P1070419 (Large) P1070421 (Large) P1070427 (Large) P1070434 (Large) P1070440 (Large)

Σήμερα Πέμπτη 10 Οκτωβρίου, το σχολείο μας πραγματοποίησε τον καθιερωμένο πλέον περίπατο, τον πρώτο της φετινής σχολικής χρονιάς, στα Χάνια Αυλωναρίου. Αφορμή ήταν το μεγάλο παζάρι που γίνεται εκεί κάθε χρόνο τέτοια εποχή.

Ο ενθουσιασμός ήταν μεγάλος, όπως και η συμμετοχή των μαθητών που σχεδόν γέμισαν τρία λεωφορεία μαζί με τους συνοδούς καθηγητές.

Άφθονες βόλτες, αγορές μικροαντικειμένων, μικρή στάση για ένα αναψυκτικό ή για ζεστούς λουκουμάδες – γιατί όχι και για ένα σουβλάκι.

Την παράσταση όμως έκλεψε ο χώρος που φιλοξενούσε τα συγκρουόμενα αυτοκινητάκια, το ιπτάμενο καράβι, το τρενάκι και τα υπόλοιπα μέσα διασκέδασης. Σχεδόν το σύνολο των μαθητών δοκίμασε τις ικανότητές του στην οδήγηση ενώ επέδειξαν περίσσεια θάρρους ανεβαίνοντας στο αιωρούμενο καράβι.

Η ώρα πέρασε, η επιστροφή στο σχολείο αναπόφευκτη με όμορφες αναμνήσεις και μικρά δωράκια για τους οικείους μας.