Η παράδοση συνεχίστηκε και φέτος… Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά – μετά το φαράγγι του Δημοσάρη και το μεγάλο Δρακόσπιτο της Όχης, μαθητές, γονείς, καθηγητές και φίλοι της πεζοπορίας σε συνεργασία με την Περιβαλλοντική ομάδα του Γυμνασίου Αλιβερίου, έδωσαν βροντερό παρόν στην καθιερωμένη μας πλέον, τελευταία εξόρμηση της χρονιάς. Αυτή τη φορά προορισμός μας ήταν η παραλία του Αγίου Δημητρίου (πίσω από το Μαρμάρι) στη Νότια Εύβοια, διασχίζοντας το ομώνυμο φαράγγι

Ξεκινήσαμε στις 07:00 το πρωί του Σαββάτου 15 Ιουνίου από το Αλιβέρι και στη συνέχεια από τα Κριεζά, τα Κόσκινα, τους Ζάρακες και τους Ραπταίους ολοκληρώθηκε η επιβίβαση. Δυστυχώς πολλοί ήταν αυτοί που θέλησαν να συμμετάσχουν, αλλά δεν πρόλαβαν αφού οι θέσεις εξαντλήθηκαν σχετικά σύντομα…

Στις 09:30 φτάσαμε στη κρήνη στον Άγιο Δημήτριο, όπου ήταν η αρχή της πεζοπορικής μας διαδρομής. Ύστερα από μερικές αναμνηστικές φωτογραφίες ξεκινήσαμε την διαδρομή των 6 περίπου χιλιομέτρων για την παραλία. Η διαδρομή, αν και δεν ήταν σκιερή στο μεγαλύτερο τμήμα της, ήταν ευχάριστη λόγω της όχι ιδιαίτερα υψηλής θερμοκρασίας εξαιτίας της βροχής που έπεσε καταρρακτωδώς τις προηγούμενες ημέρες. Κάποια στιγμή και αφού διασχίσαμε πέτρινους φράχτες, αλώνια, φτέρες και διάφορα άλλα ήδη χλωρίδας, η παραλία εμφανίστηκε ως δια μαγείας στο βάθος!

Σύντομα, όσοι θέλησαν να κολυμπήσουν απόλαυσαν μια αξέχαστη εμπειρία στην πανέμορφη παραλία του Αγίου Δημητρίου στα πεντακάθαρα και δροσερά νερά του Αιγαίου.

Η ώρα πέρασε και σιγά σιγά ξεκινήσαμε για το λεωφορείο που μας περίμενε 500 μέτρα μακρύτερα στην άκρη του ασφαλτόδρομου. Σειρά είχε η ταβέρνα στο Παραδείσι, στην οποία είχαμε κανονίσει από πριν να γευματίσουμε. Οι μερίδες ήταν ήδη έτοιμες και αμέσως όλη η κούραση έφυγε από πάνω μας. Τα φαγητά ήταν όλα πολύ νόστιμα και υψηλής ποιότητας – παραγωγής των ιδιοκτητών της ταβέρνας. Στο τέλος δεν παραλείψαμε να χορέψουμε παραδοσιακά τραγούδια της περιοχής και να κλείσουμε έτσι με τον καλύτερο και ευχάριστο τρόπο αυτήν την εξόρμηση.

Κλείνοντας, θέλω να ευχαριστήσω όλους τους συμμετέχοντες, τη συνάδελφο – συνεργάτιδα του Γυμνασίου Αλιβερίου κ. Χριστίνα Μακρίδου που από κοινού σχεδιάσαμε και υλοποιήσαμε τη συγκεκριμένη δράση και κυρίως τους γονείς των μαθητών μας που υποστηρίζουν θερμά αυτές τις δράσεις και τους δίνουν τη δυνατότητα να ανακαλύψουν τις διάφορες κρυμμένες γωνιές της Εύβοιας και να γνωρίσουν καλύτερα τον τόπο τους.

Φαίδων Καραμπατσόλης