Σήμερα Τρίτη 19 Φεβρουαρίου, ομάδα μαθητών της Γ’ τάξης του Γυμνασίου Κριεζών με συντονιστή τον καθηγητή της πληροφορικής κ. Καραμπατσόλη παρακολουθήσαμε διαδικτυακά μέσω live streaming την εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην Τεχνόπολη στο Γκάζι σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο και το cyberbullying (διαδικτυακός εκφοβισμός). Στο συγκεκριμένο χώρο ύστερα από πρόσκληση των διοργανωτών, της Microsoft Hellas και του μη κερδοσκοπικού οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού», παρευρίσκονταν μαθητές από δημοτικά, γυμνάσια και λύκεια καθώς το θέμα αυτό δεν έχει περιορισμό στις ηλικίες. Ακούσαμε προσεκτικά τη συζήτηση που έγινε και τις διαφορετικές απόψεις που εξέφρασαν οι μαθητές. Παρουσιάστηκαν εμπειρίες παιδιών που έχουν υποστεί εκφοβισμό μέσω του διαδικτύου καθώς και τρόποι αντιμετώπισής του. Στη συνέχεια μέσω skype οι διοργανωτές της εκδήλωσης έδωσαν την ευκαιρία σε 5 απομακρυσμένα σχολεία της χώρας αλλά και 2 του εξωτερικού να συμμετάσχουν στη συζήτηση. Έτσι παρουσιάσαμε και εμείς τις σκέψεις μας για το επίμαχο αυτό θέμα. Το Γυμνάσιό μας είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένο στην πληροφόρηση και την προστασία από τους κινδύνους που υπάρχουν στο Διαδίκτυο. Πρόσφατα μάλιστα πραγματοποιήθηκε επίσκεψη και ομιλία στο χώρο του σχολείου μας από μέλη της μη κερδοσκοπικής οργάνωσης «Το Χαμόγελο του Παιδιού», όπου ενημερωθήκαμε μεταξύ άλλων για την ασφαλή χρήση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης. Το σημαντικό για τους νεαρούς μαθητές είναι να έχουν την ευκαιρία να γνωρίζουν και να απολαμβάνουν την επαφή τους με το Διαδίκτυο χωρίς να βάζουν σε κίνδυνο την προσωπική τους ασφάλεια. Γι’ αυτό θα πρέπει πάντα, σύνθημά μας να είναι το «ΣΕΡΦΑΡΩ ΔΕ ΡΙΣΚΑΡΩ» καθώς και το «ΠΡΟΣΕΧΩ ΟΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ». Σχετικά κοινωνικά σποτάκια, τα οποία έχουμε ετοιμάσει με πολύ μεράκι, ακούγονται τακτικά από τη Διαδικτυακή συχνότητα του European School Radio.

Μαρία Κ., Μαθήτρια της Γ’ τάξης

Παρακολουθήστε ολόκληρη την εκδήλωση διάρκειας 2,5 ωρών από τον παρακάτω σύνδεσμο: