Σήμερα, Παρασκευή 19 Οκτωβρίου, πραγματοποιήθηκε το αίτημα που είχαμε υποβάλλει στο συμβούλιο των καθηγητών μας για την διεξαγωγή εκλογών ανάδειξης εκπροσώπων για το δεκαπενταμελές μαθητικό συμβούλιο του Γυμνασίου μας.

Οι μαθητές κάθε τμήματος μαζί με τον υπεύθυνο καθηγητή, εξέλεξαν για τα πενταμελή συμβούλια, τους συμμαθητές της επιλογής τους προκειμένου να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα της τάξης τους και να τους εκπροσωπήσουν όπου χρειαστεί. Η διαδικασία τελείωσε γρήγορα σε κλίμα ευχάριστο και όχι ανταγωνιστικό.
Στη συνέχεια ο ρυθμός των εκλογών μεταφέρθηκε στο αμφιθέατρο όπου οι υποψήφιοι παρουσίασαν τις στόχους που έχουν θέσει να πραγματοποιήσουν. Οι λόγοι των μαθητών κινήθηκαν σε υποσχέσεις που αφορούσαν κυρίως εκδηλώσεις και εκδρομές, την καθαριότητα αλλά και την αντιμετώπιση χειμερινών προβλημάτων. Με βάση τους λόγους των υποψηφίων και τις υποσχέσεις που έδωσαν, οι μαθητές μεταφερθήκαμε στις αίθουσες των τάξεων όπου έγινε η ψηφοφορία για τα τελικά αποτελέσματα.
Τελικά, η σημερινή μέρα κινήθηκε ευχάριστα, δημιουργικά και χωρίς μάθημα!

Μαρία Κ., μαθήτρια της Γ’ τάξης

Α/Α  Ονοματεπώνυμο Αριθμός ψήφων