Την Τρίτη, 09/10/2012, πραγματοποιήσαμε τον πρώτο περίπατο για τη φετινή σχολική χρονιά με προορισμό το παζάρι του Αυλωναρίου. Ξεκινήσαμε από το Γυμνάσιο Κριεζών με μεγάλο ενθουσιασμό καθώς όλοι περιμέναμε την εκδρομή αυτή μια και αποτελεί πλέον κλασικό προορισμό. Βέβαια το παζάρι είναι μια εκδήλωση σημαντική για το Δήμο Κύμης – Αλιβερίου και πόλος έλξης πλήθους κόσμου από την ευρύτερη περιοχή. Έχει τις ρίζες του αρκετές δεκαετίες πίσω και συνεχίζει να διοργανώνεται κάθε χρόνο με επιτυχία συγκεντρώνοντας δεκάδες εμπόρους και χιλιάδες επισκέπτες. Το παζάρι είναι τόπος όχι μόνο οικονομικών συναλλαγών αλλά και κοινωνικών συναντήσεων. Είναι αγορά, είναι βόλτα, είναι διασκέδαση.
Εμείς, οι μαθητές του Γυμνασίου Κριεζών, φτάνοντας στο Αυλωνάρι θελήσαμε πρώτα απ’ όλα να περιηγηθούμε στους πάγκους των εμπόρων και φυσικά να ξοδέψουμε το χαρτζιλίκι μας σε κοσμήματα, φουλάρια, διακοσμητικά και δωράκια για τους αγαπημένους μας. Δεν παραλείψαμε βέβαια να παίξουμε στο λούνα παρκ. Συγκρουόμενα, χαλί και ποδοσφαιράκι γέμισαν ενθουσιώδεις μαθητές. Παζάρι όμως χωρίς φαγητό δε γίνεται καθώς ολόκληρη η διαδρομή μυρίζει από τις ψησταριές και τα γλυκά προκαλώντας κάθε επισκέπτη να τα δοκιμάσει και φυσικά εμείς δεν αντισταθήκαμε.
Τελικά το παζάρι στο Αυλωνάρι ικανοποιεί όλες τις αισθήσεις μας γι’ αυτό είναι τόσο αγαπημένος προορισμός.

Μαρία Κ., Μαθήτρια της Γ τάξης