Την Παρασκευή 16 και το Σάββατο 17  Δεκεμβρίου 2011, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ευβοίας (Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων), η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ευβοίας (Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων) και το ΚΠΕ Λαυρίου, διοργάνωσαν διήμερο Σεμινάριο στο 2ο Γυμνάσιο Χαλκίδας με θέμα «Σχολική αυλή & πράσινες διαδρομές στην πόλη».

Η θεματολογία του σεμιναρίου ήταν:

• Η αειφορική διάσταση του σχολικού κήπου
  • Προτεινόμενα φυτά για το σχολικό περιβάλλον και η συμβολή του Βοτανικού Κήπου Ι. & Α. Διομήδους
  • Αστικό πράσινο – η συμβολή των ΟΤΑ
  • Βελτίωση εδάφους – Κομποστοποίηση
  • Πρακτικές βιολογικής καλλιέργειας
  • Ο περιβαλλοντικός σχεδιασμός των ανοικτών χώρων της πόλης και η συμβολή τους στην προστασία του αστικού περιβάλλοντος
  • Αστικό και Περιαστικό πράσινο – η συμβολή τους στην αειφορική λειτουργία της πόλης
  • Σύνδεση του σχολικού κήπου με δραστηριότητες από το νέο Α.Π.
  • Σχολική Αυλή. Προτάσεις για το σχεδιασμό Περιβαλλοντικού Προγράμματος
  • Εργαστήρια – Μελέτη πεδίου
    • Δραστηριότητες και μυθοπλασία στη σχολική αυλή
    • Παρατηρήσεις και δραστηριότητες στο πάρκο
    • Ανθρώπινες δραστηριότητες στα όρια του περιαστικού πρασίνου

Ένα μεγάλο μπράβο στους συναδέλφους εκπαιδευτικούς του Κ.Π.Ε. Λαυρίου και στους υπεύθυνους σχολικών δραστηριοτήτων του Ν. Ευβοίας για την άρτια διοργάνωση του σεμιναρίου.

Φαίδων Καραμπατσόλης, ΠΕ19