Την Τετάρτη 24/11/2010 στις 11:30 π.μ., πραγματοποιήθηκε στο 2ο Γυμνάσιο Χαλκίδας σεμινάριο με θέμα “Διδασκαλία των Φιλολογικών Μαθημάτων με Χρήση Διαδραστικού Πίνακα“. Το σεμινάριο οργάνωσε η σχολική σύμβουλος Φιλολόγων, κα. Παπαγεωργοπούλου Χρυσούλα και εισηγητές ήταν οι καθηγητές:

1. Γιαννοθανάσης Αθανάσιος, Δ/ντής Γυμνασίου Μαρμαρίου, φιλόλογος

2. Παντελής Γεώργιος, επιμορφωτής Β επιπέδου, φιλόλογος

3. Αράπογλου Αριστείδης, υπεύθυνος ΠΛΗΝΕΤ Ευβοίας, πληροφορικός

Το σεμινάριο παρακολούθησαν η Δ/ντρια του σχολείου μας κα. Αικατερίνη Καραμάνου και οι καθηγητές Κονδυλία Γλάρου και Φαίδων Καραμπατσόλης. Το σχολείο μας συμμετέχει στη σχετική δράση του ΥΠ.Π.Δ.Μ.Θ. για την προμήθεια έξι διαδραστικών πινάκων, οι οποίοι θα τοποθετηθούν πιλοτικά σε όλες τα τμήματα της Β τάξης του σχολείου μας. Η εν λόγω διαδικασία βρίσκεται σε εξέλιξη και θα ολοκληρωθεί μέσα στο τρέχον σχολικό έτος (2010-2011).