Θ’ Μαθητιάδα 2010

Όπως γράψαμε και σε προηγούμενη δημοσίευση, το Γυμνάσιο Κριεζών εκπροσώπησε το νομό Ευβοίας στην Θ’ Μαθητιάδα που πραγματοποιήθηκε την εβδομάδα από 7-12 Μαΐου στην Πρώτη αλλά και την ευρύτερη περιοχή του νομού Σερρών.
Η αποστολή ξεκίνησε στις 07:00 το πρωί της Παρασκευής 7 Μαΐου από το σταθμό ΚΤΕΛ Αλιβερίου, όπου 8 μαθητές και 2 συνοδοί επιβιβάστηκαν με πρώτο προορισμό το Σχηματάρι. Εκεί ήταν το ραντεβού με το μισθωμένο λεωφορείο τριών σχολείων (Γυμνάσια Κιάτου Κορινθίας, Κρανιδίου Αργολίδας και Κριεζών Ευβοίας). Μετά την επιβίβαση ξεκίνησε το πολύωρο, επίπονο αλλά συναρπαστικό ταξίδι για το νομό Σερρών…
p1030570-large.JPG  p1030573-large.JPG  Στις 18:00 φτάσαμε στην κατασκήνωση «Τσαφ – τσουφ» που θα φιλοξενούσε και τα τρία σχολεία. Αφού τακτοποιηθήκαμε στα δωμάτια – βαγόνια μας, μετά από ένα σύντομο γεύμα ξεκινήσαμε για το στάδιο της Πρώτης, όπου στις 20:30 θα άρχιζε η τελετή έναρξης. Όλα τα σχολεία, ένα από κάθε νομό της Ελλάδας, καθώς και πολλά ελληνόφωνα σχολεία του εξωτερικού, έκαναν παρέλαση μέσα στο στάδιο κρατώντας το κάθε ένα τη σημαία του. Η τελετή έναρξης, εκτός από το άναμμα της φλόγας από τον Ολυμπιονίκη του μπάσκετ κ. Φραγκίσκο Αλβέρτη περιελάμβανε ομιλίες από τοπικούς φορείς, παραδοσιακούς χορούς και τραγούδια. Παρουσιαστής της τελετής ήταν ο κ. Αλέξης Κωστάλας, ο οποίος με την εξαιρετική φωνή του έδωσε χρώμα και ρυθμό σε όλα τα δρώμενα αυτής της εξαιρετικής βραδιάς.
p1030594-large.JPG  Σάββατο πρωί, κάθε σχολείο έστησε το τουριστικό του περίπτερο στα πλάισια της δράσης «Γωνιές της Ελλάδας». Εκτός από διαφημιστικά φυλλάδια, χάρτες και φωτογραφίες της Εύβοιας, στο περίπτερο του σχολείου μας ο επισκέπτης μπορούσε να δει τοπικά προϊόντα, όπως κουλουράκια, μαρμελάδες, διάφορα είδη τσαγιού, ποικιλία κρασιών, ζυμαρικά, ενώ λόγω επαρκούς ποσότητας οι επισκέπτες μας γεύθηκαν τα περίφημα αποξηραμένα σύκα Κύμης.
p1030607-large.JPG  p1030619-large.JPG  p1030628-large.JPG  p1030682-large.JPG  p1030685-large.JPG  Εκτός από τις αθλητικές δραστηριότητες, το σχολείο μας συμμετείχε στην Πράσινη Μαθητιάδα, με δύο ζωγραφιές που ζωγράφισαν οι μαθητές της Β τάξης και είχαν θέμα τη Βιοποικιλότητα, στις Στιγμές της Μαθητιάδας (φωτογραφικός διαγωνισμός) με θέμα «Η συνάντηση των πολιτισμών», καθώς και στην «Έκθεση Εθνικής Ενδυμασίας» με μια παραδοσιακή Κουμιώτικη φορεσιά. Επίσης, επισκεφτήκαμε το Πάρκο Ελιάς, όπου εδώ και λίγα χρόνια, κάθε σχολείο που εκπροσωπεί το νομό του περιποιείται μία ελιά, την οποία φύτεψε το αντίστοιχο σχολείο στην αρχή του θεσμού. Έτσι, φέτος ήταν η σειρά μας να καθαρίσουμε την ελιά του νομού Ευβοίας και να την ποτίσουμε.
p1030597-large.JPG  p1030652-large.JPG  p1030703-large.JPG  p1030710-large.JPG  p1030712-large.JPG  p1030776-large.JPG  p1030781-large.JPG  p1030792-large.JPG  p1030793-large.JPG  Στο αθλητικό μέρος της Μαθητιάδας οι μαθητές του σχολείου μας ξεπέρασαν τον εαυτό τους! Απέσπασαν συνολικά 17 μετάλλια, τόσο σε ατομικά, όσο και σε ομαδικά αθλήματα. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε πολλά από αυτά δεν είχαν καμία προηγούμενη ενασχόληση, κάτι που δίνει μεγαλύτερη αξία στο κατόρθωμά τους και φανερώνει το ταλέντο τους. Συγκεκριμένα, οι μαθητές μας απέσπασαν (με αλφαβητική σειρά) τα εξής μετάλλια:

Ευαγγελία Δεμερτζή, Χάλκινο στα 4χ80μ, Χάλκινο στα 50μ Ελεύθερο, Αργυρό στην ομαδική τοξοβολία
Ηλίας Ιωάννου, Χρυσό στην ομαδική τοξοβολία
Νικολέτα Ιωάννου, Χάλκινο στα 4χ80μ, Αργυρό στην πυγμαχία, Χρυσό στο Τάε Κβο Ντο
Νικόλαος Κάσκαρης, Χάλκινο στο Τάε Κβο Ντο
Κωνσταντίνα Πάλλη, Χάλκινο στα 4χ80μ, Αργυρό στην ομαδική τοξοβολία
Νικόλαος Πυρπιρής, Χρυσό στην ομαδική τοξοβολία
Δήμητρα Ρούσση, Χάλκινο στα 4χ80μ, Αργυρό στα 25μ Ελεύθερο, Αργυρό στην ομαδική τοξοβολία, Χρυσό στο Τάε Κβο Ντο
Παναγιώτης Σίμωσης, Χρυσό στην ομαδική τοξοβολία, Χρυσό στην ποδηλασία δρόμου

p1030656-large.JPG  p1030663-large.JPG  p1030720-large.JPG  p1030729-large.JPG  p1030786-large.JPG  p1030788-large.JPG  p1030802-large.JPG  p1030808-large.JPG  p1030811-large.JPG  p1030817-large.JPG

p1030767-large.JPG  Το τέλος της φετινής Μαθητιάδας βρήκε τους μαθητές μας κουρασμένους από την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν αλλά και την έλλειψη ύπνου από τα συνεχή πάρτι που πραγματοποιήθηκαν στα οποία έδωσαν βροντερό παρόν… Παράλληλα όμως χόρτασαν από πρωτόγνωρες εμπειρίες, εικόνες και συναισθήματα που πολύ δύσκολα περιγράφονται.
Το σχολείο μας θέλει να ευχαριστήσει το Δήμο Δυστίων για την κάλυψη των εξόδων μεταφοράς, τη Νομαρχία Χαλκίδας για το έντυπο υλικό που μας διέθεσε, τους αγροτικούς συνεταιρισμούς γυναικών Κύμης και Αυλώνος, τα οινοποιία Τόγια και Νικολάου για τα τοπικά προϊόντα που μας διέθεσαν, με τα οποία στολίσαμε το περίπτερό μας.