p1030478-small.JPG  Την Δευτέρα 15 Μαρτίου 2010, οι μαθητές της Γ τάξης του σχολείου μας, μαζί με τους συνοδούς καθηγητές, επισκέφτηκαν το δημαρχείο Δυστίων, όπου πραγματοποιήθηκε συνάντηση με το δήμαρχο Δυστίων, κ. Μαστροκώστα. Ο κ. δήμαρχος απάντησε πρόθυμα σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών που αφορούσαν στο Δήμο μας, μεταξύ άλλων και στο θέμα της ανακύκλωσης, όπου οι μαθητές ζήτησαν να εφαρμοστεί πρόγραμμα ανακύκλωσης στο σχολείο μας. Επίσης, οι μαθητές ενημέρωσαν για τα (κτηριακά) προβλήματα που αντιμετωπίζουν στο σχολείο τα οποία ο κ. δήμαρχος άκουσε με προσοχή και κατέγραψε.
Η συνάντηση αυτή πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος Σ.Ε.Π. και του Περιβαλλοντικού Προγράμματος που υλοποιείται στο σχολείο μας με θέμα «Ανακύκλωση, μια καθημερινή συνήθεια!».