ekdda.jpg  Το Εθνικό Κέντρο Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης (Ε.Κ.Δ.Δ.Α.) μέσω των Περιφερειακών Ινστιτούτων Επιμόρφωσης  (Π.ΙΝ.ΕΠ.) διοργάνωσε την εβδομάδα από 7 έως 11 Δεκεμβρίου στη Χαλκίδα επιμορφωτικό πρόγραμμα με τίτλο: “Διαχείριση Κινδύνων και Κρίσεων για την Ασφάλεια και Υγεία στις Σχολικές – Εκπαιδευτικές Μονάδες”. Το πρόγραμμα παρακολούθησαν στελέχη της δημόσιας εκπαίδευσης, δάσκαλοι και καθηγητές από την Α/θμια και τη Β/θμια εκπαίδευση του νομού μας αλλά και γειτονικών νομών.

Οι θεματικές ενότητες της επιμόρφωσης ήταν:

• Στρατηγικές επίλυσης προβλήματος – Λήψης απόφασης
  • Διαχείριση πληροφορίας – Δίκτυα
  • Διαχείριση πανικού
  • Εκτίμηση κινδύνων σε σχολικές – εκπαιδευτικές μονάδες
  • Σχεδιασμός εκτάκτων αναγκών σε σχολικές – εκπαιδευτικές μονάδες
  • Γενικές παράμετροι και λήψη μέτρων ασφάλειας και υγείας στο σχολικό – εκπαιδευτικό περιβάλλον
  • Διαχείριση σεισμικού κινδύνου
  • Αντιμετώπιση κινδύνου από πυρκαγιές
  • Ασφάλεια και υγεία στα επιστημονικά και τεχνολογικά εργαστήρια
  • Εκπαιδευτικά σενάρια για την ανάπτυξη παιδείας πρόληψης των κινδύνων
  • Οργάνωση και παροχή πρώτων βοηθειών

seismos.jpg  sxedio.JPG  ahelp.jpg  Η επιμόρφωση ήταν ουσιώδης και με εξαιρετικό ενδιαφέρον. Θα βοηθήσει σημαντικά στην πρόληψη αλλά και την αντιμετώπιση σχολικών κινδύνων, όπως αυτοί επισημάνθηκαν από τους έμπειρους εισηγητές. Έχουμε επιπλέον εφόδια για την σύνταξη ενός ολοκληρωμένου Σχεδίου Έκτακτης Ανάγκης του σχολείου μας που ήταν και ο στόχος αυτού του επιμορφωτικού προγράμματος.

Φαίδων Καραμπατσόλης