kyk_agogi-medium.jpg  Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Εύβοιας σε συνεργασία με τη Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Εύβοιας, υπό την αιγίδα της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Εύβοιας και με τη συμμετοχή όλων των λοιπών εμπλεκομένων φορέων του νομού (Δήμων, Τροχαίας, Υπουργείου Μεταφορών κ.ά.) προγραμματίζουν το σχολικό έτος 2009 – 2010 να αφιερωθεί στην πρόληψη των Τροχαίων Ατυχημάτων και να ονομασθεί «Σχολικό Έτος Κυκλοφοριακής Αγωγής».
Στα πλαίσια αυτά πρόκειται να πραγματοποιηθούν πλήθος δραστηριοτήτων : ενημερώσεις, σχολικά προγράμματα Αγωγής Υγείας με αυτό το θέμα, μαθητικοί διαγωνισμοί εικαστικών, αφίσας, μηνυμάτων και δημιουργίας πολυμέσων, ημερίδες ευαισθητοποίησης, βιωματικά σεμινάρια σε εκπαιδευτικούς, εκδόσεις φυλλαδίων και εκθέσεις.
Για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών, αλλά και των γονέων πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2009 σεμινάριο στο Αλιβέρι (17.00 – 20.30) και συγκεκριμένα στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου με εισηγήσεις από τους:
1) κ. Κόκκα Αριστοτέλη, δημοσιογράφο και μέλος του Δ.Σ. του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας “Πάνος Μυλωνάς” με θέμα: «Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας “Πάνος Μυλωνάς” : Παιδιά και Οδική Ασφάλεια »,
2) κ. Σφέτσα Χαράλαμπο, Αστυνομικό Υποδιευθυντή της Αστυνομικής Διεύθυνσης Ν. Εύβοιας με θέμα : «Οδική Ασφάλεια : Γνώση – Πρόληψη»,
3) κ. Κοκκινοπλίτη Αθανάσιο, εκπαιδευτή Πάρκων Κυκλοφοριακής Αγωγής με θέμα : «Γνωριμία με το κ. Κ.Ο.Κ.».
Στη συνέχεια ακολούθησαν Βιωματικά Εργαστήρια από τις κες Καλαθέρη Μαγδαληνή, Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Εύβοιας και  Τζελφέ – Ανέστη Σωτηρία, Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Εύβοιας με θέμα : «Δραστηριότητες Κυκλοφοριακής Αγωγής στα σχολεία».
Το Γυμνάσιο Κριεζών εκπροσώπησαν οι καθηγητές του σχολείου μας κ. Γεώργιος Τζόκας και Φαίδων Καραμπατσόλης.

zoni-small.jpg