5 Απρ 2020

“Μπανταουί Ένα Παιδί από την έρημο” του Μοχέντ Αλτράντ Μτφ. Τίνα Πλυτά Εκδόσεις ΚΑΛΕΝΤΗΣ

Συντάκτης: Αρετή Κάρκου | Κάτω από: Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Α' Γυμνασίου, Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Β' Γυμνασίου, Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ' Γυμνασίου, Λογοτεχνία, Σχολική Βιβλιοθήκη

Οι μαθητές του Γυμνασίου μας μελετούν το βιβλίο του Μοχέντ Αλτράντ, “Μπανταουί Ένα παιδί από την έρημο”, το οποίο ο συγγραφέας χάρισε σε όλους του Έλληνες μαθητές των Γυμνασίων.
Διαβάζουν το βιβλίο, γράφουν εργασίες σχετικές, γνωρίζουν τον συγγραφέα μέσα από το διαδίκτυο και συγγράφουν τις δικές τους ιστορίες βεδουίνων, τις δικές τους ιστορίες της ερήμου.
Κι όλα αυτά εν μέσω καραντίνας αξιοποιώντας τις νέες τεχνολογίες μέσα από τις πλατφόρμες  σύγχρονης και ασύγχρονης εκπαίδευσης (webex και eclass) του Υπουργείου Παιδείας.
Ευχαριστούμε θερμά τον συγγραφέα, τη μεταφράστρια Τίνα Πλυτά και τον εκδοτικό οίκο Καλέντης για το ταξίδι που μας επιφύλαξαν!

Υ.Γ. Η μετάφραση του βιβλίου έχει βραβευτεί από την Εταιρεία Ελλήνων Μεταφραστών Λογοτεχνίας το 2018.

Η ιστοσελίδα του συγγραφέα εδώ.