12 Ιούν 2018

Μια πρωτοβουλία του Γυμνασίου Κορησού για την αγορά αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή (Γιορτή Λήξης 8-6-2018)

Συντάκτης: Αρετή Κάρκου | Κάτω από: Εκδηλώσεις- Γιορτές

Στη γιορτή Λήξης του σχολείου δείξαμε το παρακάτω βίντεο που επιμελήθηκε η κυρία Μυλωνά με τους μαθητές της Γ΄ γυμνασίου και ξεκινήσαμε μια προσπάθεια ενημέρωσης κι ευαισθητοποίησης του κόσμου της περιοχής μας για τη χρησιμότητα του αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή και την αναγκαιότητα αγοράς του για την περιοχής μας. Για το σκοπό αυτό προσκαλέσαμε στη γιορτή μας μέλη της ελληνικής εταιρείας επείγουσας προνοσοκομειακής φροντίδας Καστοριάς. Ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας και μας μίλησαν για την εταιρεία και τους σκοπούς της. Επίσης μας συγχάρηκαν για την πρωτοβουλία του σχολείου μας και παρέδωσαν στους μαθητές του σχολείου μας καθώς και στους εκπαιδευτικούς που πήραν μέρος βεβαιώσεις  συμμετοχής στο πρόγραμμα Kids save lifes-Τα παιδιά σώζουν ζωές  που πραγματοποιήσαμε τον περασμένο Μάιο σε συνεργασία με το Δημοτικό της Κορησού.