6 Απρ 2014

Κοσμάς Πολίτης, Η γνωριμία με τη Μόνικα (Eroica) Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυμνασίου σελ. 209

Συντάκτης: Αρετή Κάρκου | Κάτω από: Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ' Γυμνασίου

EroicaΚοσμάς Πολίτης

Η γνωριμία με τη Μόνικα (Eroica)

Το ψηφιακό βιβλίο

Ένα πολύ καλό αφιέρωμα στο Schoolbag.4x(πατάω πάνω)

Για το βιβλίο:

Η Eroica είναι μια ανάμνηση ή καλύτερα η ανάμνηση της παιδικής ηλικίας, το πέρασμα από την παιδικότητα στην εφηβεία, το τέλος μιας ηρωικής εποχής. Η Eroica μιλάει για μια παρέα παιδιών σε μια ακαθόριστη πόλη στις αρχές του αιώνα και για τις περιπέτειες τους. Πενήντα μέρες είναι το διάστημα στο οποίο ξετυλίγονται τα γεγονότα. Πενήντα μέρες που έχουν την έκταση μιας ολόκληρης ζωής, για αυτό συναντά ταυτόχρονα τη χαρά και τη λύπη, τη γιορτή και το πένθος, τον έρωτα και τον θάνατο, την αρχή και το τέλος.

Για τον Κοσμά Πολίτη στην Πύλη για την Ελληνική Γλώσσα(πατάω πάνω)

Εδώ  όλη η δραματική σειρά εποχής που βασίστηκε στο βιβλίο του Κοσμά Πολίτη.

Παρακάτω οι σκηνές του συγκεκριμένου αποσπάσματος από το σχολικό βιβλίο:

Παρακάτω 5 λεπτά από την Eroica του Beethoven που έδωσε και το όνομα στο βιβλίο…: