4 Ιούλ 2013

Καλοκαιρινή γιορτή στο Γυμνάσιο Κορησού Καστοριάς(15-6-2013) Δελτίο τύπου-Φωτογραφικό υλικό-Βίντεο

Συντάκτης: Αρετή Κάρκου | Κάτω από: Εκδηλώσεις- Γιορτές

Καλοκαιρινή γιορτή στο Γυμνάσιο Κορησού Καστοριάς (15-6-2013)

Δελτίο τύπου

Ξεχωριστή ήταν η καθιερωμένη  γιορτή λήξης στο Γυμνάσιο Κορησού, επιστέγασμα της δουλειάς όλης της χρονιάς, ανάσα καλοκαιρινή με χορούς, βραβεία, απονομές, ενθύμια, απολογισμούς, βίντεο, τραγούδια, αποχαιρετισμούς και λόγια ευγνωμοσύνης και δικαίωσης. Η γιορτή μας έγινε από κοινού με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων που είναι πολύτιμος αρρωγός σε όλες μας τις προσπάθειες. Ο κόσμος που παρακολούθησε τη γιορτή περισσότερος από κάθε φορά. Σε όλους έμεινε η γλυκιά αίσθηση ότι η σχολική χρονιά 2012-13 στο γυμνάσιο ήταν δημιουργική και χαρούμενη! Άρα κάτι καλό γίνεται στα σχολεία μας !

Συγκεκριμένα:

1. Έγινε ο απολογισμός εργασιών-δράσεων στο γυμνάσιο από τη διευθύντρια του σχολείου, Φιλία Καλίτση

2. Παρουσιάστηκαν σε έκθεση οι κατασκευές των παιδιών στο μάθημα της Τεχνολογίας  και σε βίντεο η όλη διαδικασία στη διάρκεια της χρονιάς. Υπεύθυνη η καθηγήτρια, Ελευθερία Κράτσιου.

3. Οι μαθητές και των τριών τάξεων του γυμνασίου χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς υπό την επίβλεψη του γυμναστή του σχολείου Γιώργου Μήτσιου

4. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων με την Πρόεδρό του Σόφη Δεληπορανίδου απένειμε αναμνηστικά στους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου

5. Έγινε απονομή επαίνων σε μαθητές που διακρίθηκαν σε αθλητικούς αγώνες.

6. Μαθητές έκαναν τον απολογισμό των εξωδιδακτικών προγραμμάτων της χρονιάς και ακολούθησαν βίντεο προβολής των δράσεων των προγραμμάτων (Περιβαλλοντικό πρόγραμμα 2012-13 “Σκαλίζω, φυτεύω, μαθαίνω…” και Πολιτιστικό “Λέσχη Ανάγνωσης και Θεάτρου”)

7. Η υπεύθυνη της Θεατρικής Ομάδας, Αρετή Κάρκου μοίρασε αναμνηστικά DVD στην ομάδα από τη θεατρική παράσταση με θέμα: “Παίζοντας… με τη Λένα Μερίκα” που πραγματοποιήθηκε στο Πολιτιστικό Κέντρο του Άργους Ορεστικού

8. Οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου μοίρασαν ενθύμια στους καθηγητές τους

9. Παρουσιάστηκαν βίντεο από την εκδρομή της Γ΄ Γυμνασίου στις Βρυξέλλες, βίντεο με στιγμές από τη σχολική ζωή της Γ΄ Γυμνασίου και Video clip από την περσινή Καλοκαιρινή γιορτή

10. Οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου τραγούδησαν το τραγούδι “Το φιλαράκι”. Οι μαθητές Στέφανος Μήτσιου και Κοσμάς Σαμαράς τους συνόδευσαν με τις κιθάρες τους.

11. Τέλος  ακολούθησε ψυχαγωγικό πρόγραμμα με τα τραγούδια του Κωνσταντίνου Βραγκαλή.

Σας ευχόμαστε κι από δω ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ κι επιστροφή το Σεπτέμβρη με φορτισμένες μπαταρίες!

Η δημοσίευση στο Φούιτ.gr όλα στον αέρα

Η δημοσίευση στο site της ΔΔΕ Καστοριάς

Φωνή Καστοριάς