Αθλητισμός & ΑμεΑ

Αθλητισμός ΑμεΑ

ΔΡΑΣΗ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ: ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΕΣΩ ΒΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ

Στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας πραγματοποιήθηκε δράση για τον αθλητισμό 17 Ιανουαρίου 2023. Πιο συγκεκριμένα το θέμα της ήταν ο Παρολυμπισμός και βασικός της ομιλητής   Γυμναστής  με ειδικότητα στη Φυσική Αγωγή και προπονητής αθλητών με αναπηρία, Αλέξανδρος Καραϊωσήφ. Τα συμμετέχοντα τμήματα ήταν τα Β1 και Γ2 και τη δράση οργάνωσε η κ. Συμεωνίδου Μαρία.Προβλήθηκε πλούσιο εποπτικό υλικό και στη συνέχεια οι μαθητές συμμετείχαν σε βιωματικό εργαστήριο. Τονίστηκε η σημασία του αθλητισμού για τους έφηβους μαθητές με ή χωρίς αναπηρίες. Έγινε μια πρώτη γνωριμία με παραολυμπιακά αθλήματα.  Το ενδιαφέρον των μαθητών/ τριών υπήρξε μεγάλο.