Δράση- διαμαρτυρία μαθητών του Γυμνασίου Κοπανού για την τραγωδία στα Τέμπη

για Τέμπη

για ΤέμπηΤην Τετάρτη 8/3/23 πραγματοποιήθηκε δράση- διαμαρτυρία των μαθητών του Γυμνασίου Κοπανού για την τραγωδία στα Τέμπη στις 28/2/23. Οι μαθητές, με τη συνεργασία των εκπαιδευτικών, σχημάτισαν με τα σώματά τους τη φράση “ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ”, αναφερόμενοι στην τραγωδία που στοίχισε  την ζωή 57 τουλάχιστον ατόμων, στην πλειοψηφία τους νέων παιδιών.

Οι μαθητές του σχολείου μας, συνειδητοποιημένοι μετά από την τραγωδία, μετέτρεψαν την θλίψη και την οργή τους σε δράση, με σκοπό να δώσουν ένα μήνυμα σε όλους τους μεγαλύτερους. Μετά τη δράση ακολούθησε συζήτηση ανάμεσα στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς για όσα συνέβησαν, για όσα προβληματίζουν και οργίζουν τους μαθητές μας  και  εμάς.  Η εικόνα των μαθητών μας, να σχηματίζουν με τα σώματά τους τη φράση που βρίσκεται στο μυαλό όλων μας, αποδίδει εύγλωττα τις σκέψεις και τα συναισθήματα των μαθητών μας.