Αρχική » Εκπαιδευτικές δράσεις » Διδακτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη (21-12-2018)

Διδακτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη (21-12-2018)

Την Παρασκευή 21-12-2018 το σχολείο πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στη Θεσ/νίκη. Συμμετείχαν 118 μαθητές και χωριζόμενοι σε δύο μέρη επισκέφτηκαν την Άνω Πόλη, την Καμάρα και τις κρύπτες Αγίου Δημητρίου και το Μουσείο Φωτογραφίας στο λιμάνι. Κατόπιν είχαμε ελεύθερο χρόνο στο Cosmos.

Στη φετινή διοργάνωση της Thessaloniki PhotoBiennale 2018, η κεντρική έκθεση με τίτλο “Capitalist Realism” επιχειρεί να αναδείξει ζητήματα που συντελούν στη δημιουργία ή στην επιδείνωση των οικονομικών κρίσεων στο διεθνές περιβάλλον, σε σύγχρονο και ιστορικό ορίζοντα. Η έκθεση εστιάζει στην περίοδο μετά το 1989, μετά δηλαδή την κατάρρευση του λεγόμενου υπαρκτού σοσιαλισμού και τις καπιταλιστικές τραπεζικές κρίσεις που ακολούθησαν οι οποίες ενίσχυσαν το σύστημα αντί να το υπονομεύσουν. Σε γενικές γραμμές καταδεικνύει τον τρόπο με τον οποίο ο καπιταλισμός έχει έκτοτε αυτοπαρουσιαστεί με επιτυχία ως το μόνο ρεαλιστικό πολιτικοοικονομικό σύστημα, ακόμη και στην πιο ανελέητα αρπακτική του εκδοχή: την πρόσφατη οικονομική κρίση στη Νότια Ευρώπη.
Επιμέλεια: Πηνελόπη Πετσίνη Βοηθός επιμελητής: Φώτης Μηλιώνης
Χώρος: MOMus-Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης