Το ιστολόγιο του Γυμνασίου Κάτω Τιθορέας

Τόπος διαδικτυακής ενημέρωσης μαθητών, γονέων-κηδεμόνων και εκπαιδευτικών

ΙΒ΄ Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος»

Νοέ 20132

Το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» στοχεύοντας στην ανάδειξη της προσωπικότητας, του έργου και της εποχής του Ελευθερίου Βενιζέλου προκηρύσσει τον ΙΒ΄ Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος» με θέμα:

«Τα νεανικά χρόνια του Ελευθερίου Βενιζέλου».

Ο διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές της Γ΄ τάξης των Γυμνασίων όλης της χώρας, οι οποίοι καλούνται να αναφερθούν στα μαθητικά, εφηβικά και στα φοιτητικά χρόνια του Ελευθερίου Βενιζέλου και στον τρόπο με τον οποίο οι σπουδές, οι νεανικές εμπειρίες και η αντίστοιχη περίοδος επηρέασαν τη διαμόρφωση του ψυχισμού και της προσωπικότητας του Έλληνα πολιτικού.

Στο φετινό διαγωνισμό θα δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα στην ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και της δυνατότητας σύνθεσης εκ μέρους των μαθητών.

Τα κείμενα των δοκιμίων, τα οποία δεν πρέπει να υπερβαίνουν τις 2.000 λέξεις, θα είναι ατομικές εργασίες και θα γραφούν εκτός ωρών διδασκαλίας. Θα κατατεθούν είτε σε χειρόγραφη μορφή είτε γραμμένα στον υπολογιστή, έτσι ώστε να είναι ευανάγνωστα (η Επιτροπή Αξιολόγησης διατηρεί το δικαίωμα να μην αξιολογήσει δυσανάγνωστα κείμενα, ενώ δε θα αξιολογούνται συλλογικές εργασίες).

Οι μαθητές μπορούν να ανατρέξουν για ενδεικτική βιβλιογραφία στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος: http://www.venizelos-foundation.gr. Τα δοκίμια πρέπει να διακρίνονται για τη λεκτική τους αρτιότητα και ωριμότητα, την πρωτοτυπία των ιδεών και την ικανότητα οργάνωσης της σκέψης.

Τα γραπτά δοκίμια θα υποβληθούν στο σχολείο μέχρι τις 24 Ιανουαρίου 2014.

Ενδεικτική Βιβλιογραφία

1. Βερέμης Θ. – Νικολακόπουλος Η. (επιμ.), Ο Ελευθέριος Βενιζέλος και η εποχή του, ΤΑ ΝΕΑ – Ελληνικά Γράμματα, Αθήνα 2005.
  2. Γαρδίκα Κατσιαδάκη Ελένη (επιστ. επιμ.), Στα χρόνια του Βενιζέλου: Εσωτερική & εξωτερική πολιτική – Οικονομία – Εκπαίδευση – Πολιτισμός, Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών & Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» – ΥΠ.Ε.Π.Θ., Αθήνα 2010.[Το βιβλίο είναι διαθέσιμο και ελεύθερα προσβάσιμο στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος στη δ/νση: http://www.venizelosfoundation.gr/images/content/content/venizelos_gymnasium.pdf  ].
  3. Δετοράκης Θεοχάρης, Ιστορία της Κρήτης, Ηράκλειο 1990.
  4. Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, Εκδοτική Αθηνών, Αθήνα 2000 (β΄ έκδ. ). Ιδιαίτερα οι τόμοι ΙΓ΄ και ΙΔ΄.
  5. Κανδαράκης Γ., Καρτσάκης Δ., Μανωλάκης Κ., Εκπαιδευτικός φάκελος Ελευθέριος Βενιζέλος. Στα βήματά του …, β΄ έκδ., Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών & Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» – ΥΠ.Ε.Π.Θ., Αθήνα-Χανιά 2008.[Ο εκπαιδευτικός φάκελος είναι διαθέσιμος και ελεύθερα προσβάσιμος στην ιστοσελίδα του  Ιδρύματος στη δ/νση: http://www.venizelos-foundation.gr/publication_file ].
  6. Μακράκη Λιλή, Ελευθέριος Βενιζέλος, 1864-1910. Η διάπλαση ενός εθνικού ηγέτη, Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης, Αθήνα 1992.
  7. Μητσοτάκης Κυριάκος, Τα μικρά χρόνια ενός μεγάλου. Η μαθητική ζωή του Ελευθ. Βενιζέλου, Αθήνα 1972.
  8. Μουρέλλος Γιάννης Δ., Ο Βενιζέλος· οι αγάπες του, οι χαρές του, οι οδύνες του, έκδ. Δίφρος, Αθήνα 1964.
  9. Παγκόσμιο Βιογραφικό Λεξικό, τ. 10, Εκδοτική Αθηνών, Αθήνα 1990-1991.
  10. Σβολόπουλος Κωνσταντίνος, Ελευθέριος Βενιζέλος. 12 μελετήματα, Ελληνικά Γράμματα, Αθήνα 1999.
  11. Τωμαδάκης Νικόλαος, Ο Βενιζέλος έφηβος. Γενεαλογικά–Αλληλογραφία–Κείμενα, “Κυδωνία”, Αθήναι 1964.
  12. Υπουργείο Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων – Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Θέματα Νεοελληνικής Ιστορίας. Γ΄ Τάξη Γενικού Λυκείου (Θεωρητική Κατεύθυνση, ΟΕΔΒ, Αθήνα).

Πηγή: Έγγραφο του ΥΠΑΙΘ με αρ. πρωτ. 159989/Γ2/25-10-2013

Τα άρθρα μας