Τιμητική διάκριση στο σχολείο μας!

Το σχολείο μας συμμετείχε στον 3ο Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό «Λέμε ΟΧΙ στο σχολικό εκφοβισμό» μέρος του εκπαιδευτικού προγράμματος του Βρετανικού Συμβουλίου και του Διεθνούς Κέντρου Ολυμπιακής Εκεχειρίας με τίτλο «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα», το οποίο είναι κατά της ενδοσχολικής βίας και βασίζεται στα ιδανικά και τις αξίες του Ολυμπισμού και της Ολυμπιακής Εκεχειρίας (www.respect-diversity.org).

Το έργο μας έλαβε τιμητική διάκριση για το πιο ευφάνταστο βίντεο, ανάμεσα σε 400 περίπου συμμετοχές. Οι μαθητές έλαβαν αναμνηστικά δώρα από το Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας και το Βρετανικό Συμβούλιο.

Τιμητική Διάκριση 1ου Γυμνασίου Καρπενησίου

Παρευρεθήκαμε και εμείς στην εκδήλωση που διοργανώθηκε στο μουσείο Μπενάκη όπου και βραβεύθηκαν οι μαθητές καθώς και οι εκπαιδευτικοί τους.

Η ομάδα Wabat. Μουσείο Μπενάκη.

Η ομάδα Wabat. Μουσείο Μπενάκη.

βραβευση

Η βράβευση

Την εκδήλωση παρουσίασαν ο δημοσιογράφος Γιώργος Παπαδάκης και η ηθοποιός Ναταλία Δραγούμη. Οι βραβεύσεις των σχολείων έγιναν και από ολυμπιονίκες αθλητές. Στη διάρκεια της εκδήλωσης παρουσιάστηκαν και δύο χορευτικά.

Ιωάννης Μελισσανίδης Έλληνας Ολυμπιονίκης (1996) της ενόργανης γυμναστικής.

Ναταλία Δραγούμη – Γιώργος Παπαδάκης.

Χώρος εκδήλωσης

Μετά την εκδήλωση.

Το έργο μας “Wabat”

Οι μαθητές της Γ’ Τάξης Γυμνασίου δημιουργήσανε πέντε βίντεο κινούμενων σχεδίων με την τεχνική του κολάζ. (Για να δείτε τα βίντεο και τα ονόματα των μαθητών που τα δημιούργησαν πατήστε εδώ).Η ομάδα Wabat ανέλαβε το τελικό βίντεο, ένωση, επεξεργασία, μουσική και μηνύματα.

Η ομάδα Wabat : Μυρισιώτη Χρυσούλα, Μοτσιόλας Ιωάννης, Πέτρος Λούκας, Καραγιάννης Παναγιώτης και Αΐκης Εμμανουήλ. ΕκπαΙδευτικοί: Αντωνοπούλου Δημητρα ΠΕ 08, Μόκα Ιωάννα ΠΕ 19.

6η Μαρτίου: Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο

Ο όρος «εκφοβισμός και βία στο σχολείο» (school bullying), όπως και ο όρος «θυματοποίηση» (victimization) χρησιμοποιούνται για να περιγράψουν μια κατάσταση κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά με σκοπό την επιβολή, την καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου.

Μπορείτε να ενημερωθείτε από τον ιστότοπο του Δικτύου κατά της βίας στο σχολείο.

Δείτε το Video του Ομίλου Καινοτόμων Δράσεων σχετικά με τους Ρόλους που υπάρχουν στον κύκλο του Σχολικού Εκφοβισμού. Μέσα από τα πρόσωπα των παιδιών, τις λέξεις και τη μουσική επιχειρείται η ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας, των οικογενειών αλλά και της κοινωνίας πάνω στο πολύ σημαντικό αυτό θέμα. Το βίντεο είναι μια παραγωγή του Ομίλου Καινοτόμων Δράσεων του Λεοντείου Λυκείου Νέας Σμυρνης.