Παρασκευή παραδοσιακής λαγάνας…στο σχολικό εργαστήρι!!!

Το τριώδιο έχει ανοίξει και η Αποκριά … τρέχει!!! Τσικνοπέμπτη!!! Μια ακόμη δράση παραδοσιακής μαγειρικής, ενταγμένη στην ετήσια δράση «Ήθη, έθιμα και τοπικές παραδόσεις»  λαμβάνει χώρα  στο σχολείο μας. Η κ. Μαυροπούλου ήρθε πάλι με τα σκεύη και τα υλικά της πανέτοιμη κι ανέλαβε δράση. Έτοιμη κι η ομάδα των  μαθητριών από το Β1. Η παρασκευή της λαγάνας ξεκίνησε. Τα κορίτσια ανέμειξαν το αλεύρι, τη ζάχαρη και την μαγιά, άφησαν το ζυμάρι να φουσκώσει, πρόσθεσαν τα υπόλοιπα υλικά και άρχισαν το ζύμωμα. Χώρισαν το ζυμάρι σε μπάλες κι έφτιαξαν τις λαγάνες. Τις άλειψαν με ζαχαρόνερο και έριξαν άφθονο σουσάμι. Αφού  φούσκωσαν αρκετά,  τις έψησε η κ. Δήμητρα στην κουζίνα του κυλικείου. Και το αποτέλεσμα; Εκπληκτικό και πεντανόστιμο.

Παράλληλα, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου έφεραν γλυκά που έφτιαξαν στα σπίτια τους οι μαμάδες τους και μοίρασαν στους συμμαθητές τους, ενώ οι τοπικές γεύσεις συμπληρώθηκαν με το μανιάτικο σύγκλινο και την γραβιέρα και σφέλα από τοπικό σούπερ μάρκετ. Για άλλη μια φορά τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με την παράδοση, μέτρησαν υλικά, μύρισαν και γεύτηκαν το αποτέλεσμα της δουλειάς τους, συνεργάστηκαν μεταξύ τους αρμονικά και κυρίως το σχολείο άνοιξε και ήρθε πάλι σε επαφή με την τοπική κοινωνία.

2 2 3 2 4 2 5 3 6 7 3 10 3 11 1 12 2