Παρασκευή βασιλόπιτας στο σχολικό … εργαστήρι!

Τη Δευτέρα, 14 Φεβρουαρίου 2022,  οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν  ένα μάθημα … διαφορετικό. Διδάσκουσα η κ. Μαυροπούλου Σοφία. Μάθημα: Εργαστήρι ζαχαροπλαστικής και ειδικότερα παρασκευής βασιλόπιτας. Μαθητές: Μια ομάδα μαθητών από τα τμήματα Α1, Α2 και Β2. Οι μαθητές με την ζεστή και τρυφερή καθοδήγηση της κ. Σοφίας μέτρησαν δοσολογίες, ανακάτεψαν υλικά, μύρισαν τις μυρωδιές του ροδόνερου, της βανίλιας και των υπόλοιπων υλικών κι έφτιαξαν αλλά και διακόσμησαν τις βασιλόπιτές τους, παίρνοντας μέρος σε μια συνεργατική και δημιουργική διαδικασία. Στη συνέχεια τόσο στα τμήματα όσο και στο Γραφείο των καθηγητών κόψαμε τις βασιλόπιτες και ανταλλάξαμε ευχές για το 2022. Οι νικητές-μαθητές που βρήκαν το φλουρί κέρδισαν όμορφα δώρα, δηλαδή παιχνίδια ερωτήσεων που συνδυάζουν το παιχνίδι με την γνώση, δηλαδή το τερπνόν μετά του ωφελίμου, παρέα με τους φίλους τους. Η δραστηριότητα αυτή εντάσσεται στην ετήσια δράση μας με τίτλο «Ήθη, έθιμα και τοπικές παραδόσεις», η οποία, παρά τις δυσκολίες που μας προκαλεί η πανδημία του κορωνοϊού, συνεχίζεται ακάθεκτη, προσφέροντας χαρά και όμορφες βιωματικές εμπειρίες σε όλα τα μέλη της Σχολικής κοινότητας και φέρνοντας το σχολείο σε επαφή με τους γονείς και την τοπική κοινωνία.

5 2 6α 7 2 8 2 9 2 10 2 15 1 16 17 18 19