Ενδοσχολική Δράση: ” Φροντίζω για την διατροφή και την υγεία μου”

Σήμερα, Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου 2021, υποδεχτήκαμε στο σχολείο κλιμάκιο του Γενικού Νοσοκομείου Μεσσηνίας – Ν.Μ. Καλαμάτας, αποτελούμενο από τον κ. Πετρακόπουλο Ιωάννη, κλινικό διαιτολόγο – διατροφολόγο και την κ. Ζαχαράκη Κωνσταντίνα, τεχνολόγο τροφίμων, οι οποίοι ενημέρωσαν τους μαθητές της Α1 και Α2 τάξης  σχετικά με την διατροφή και την σχέση της με την υγεία του ανθρώπου. Εστίασαν κυρίως  στην μεσογειακή διατροφή, στις διατροφικές συνήθειες του εφήβου και  στο ποιες τροφές είναι καλό να επιλέγει ο έφηβος για την σωματική και πνευματική ανάπτυξή του. Ακολούθησαν συγκεκριμένες προτάσεις από τον κ. Πετρακόπουλο για πρωινό και σνακ, που μπορούν να ετοιμάζουν οι μαθητές στο σπίτι τους, προκειμένου να εδραιώσουν μια καλή διατροφική συμπεριφορά στην ζωή τους.

Η δράση ήταν ενταγμένη  στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας (Ενότητα 4 – «Φροντίζω για την διατροφή και την υγεία μου») με διδάσκουσα την κ. Σιαχάλου Ευαγγελία, Φιλόλογο και στα  Εργαστήρια Δεξιοτήτων  (Θεματικός Άξονας «Ευ ζην») με διδάσκοντες τον κ.  Παλάντζα Θωμά,  Καθηγητή Φυσικής Αγωγής – Διευθυντή του Σχολείου  και την κ. Μανού Παναγιώτα, Καθηγήτρια της  Γερμανικής Γλώσσας. Η παρουσίαση ολοκληρώθηκε με την «Δερματοπτυχομέτρηση τεσσάρων σημείων», στην οποία συμμετείχαν όσοι μαθητές το επιθυμούσαν. Ευχαριστούμε θερμά τo Νοσοκομείο Καλαμάτας για την πολύτιμη βοήθειά  και συνεργασία.