Αρχική » Γενικά » International Joint Class – Ένα Διαφορετικό Μάθημα!

European Radio Logo

International Joint Class – Ένα Διαφορετικό Μάθημα!

Την Τρίτη 21/5/2024 από τις 08:00 έως τις 10:00 υλοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Κανήθου Χαλκίδας ένα διαφορετικό μάθημα.

Ένα μάθημα συνεργατικό και διεθνικό με συμμετέχοντες και συμμετέχουσες μαθητές και μαθήτριες από το σχολείο μας και από το σχολείο Kyunghee girls’ Middle School από τη Σεούλ της Κορέας.

Το μάθημα υλοποιήθηκε μέσα από διαδικτυακή πλατφόρμα και με γλώσσα εργασίας την Αγγλική, στο πλαίσιο του προγράμματος “International Joint Class” με την υποστήριξη του ΥΠΑΙΘΑ και του Μητροπολιτικού Γραφείου Εκπαίδευσης της Δημοκρατίας της Κορέας.

Στόχοι του προγράμματος είναι η καλύτερη κατανόηση της πολιτιστικής διαφορετικότητας μεταξύ των δύο χωρών και η ανάπτυξη δεξιοτήτων επικοινωνίας, αξιοποιώντας τις τεχνολογίες της εξ’ αποστάσεως επικοινωνίας και εκπαίδευσης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο σχολείων, αφού αρχικά συμμετείχαν στο παιχνίδι “Two Truths and a Lie: an ice breaking game”, ώστε να γνωριστούν μεταξύ τους, παρουσίασαν εμπεριστατωμένες εργασίες σχετικά με τα ακόλουθα θέματα:

– κορεατικό και ελληνικό Εκπαιδευτικό Σύστημα

– παρουσίαση των σχολείων Kyunghee girls’ Middle School και Γυμνάσιο Κανήθου Χαλκίδας

– μια τυπική ημέρα στο σχολείο σας.

– παρουσίαση των χωρών και των πόλεων των μαθητών/-τριών (Κορέα – Ελλάδα – Σεούλ – Χαλκίδα)

– τοπόσημα του κορεατικού και του ελληνικού πολιτισμού

– κορεατικές και ελληνικές παραδοσιακές ενδυμασίες

– κορεατική και ελληνική διατροφή και διατροφικές συνήθειες.

Ως ανατροφοδοτικές δραστηριότητες του μαθήματος έχουν προγραμματιστεί από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των δύο σχολείων τα εξής:

– δημιουργία από τους/τις συμμετέχοντες/-ουσες ψηφιακού πίνακα συγκέντρωσης του υλικού που παρουσιάστηκε

– σύνταξη έκθεσης ανατροφοδότησης με τη συμμετοχή των ίδιων των μαθητών και μαθητριών.

Το κλίμα που δημιουργήθηκε κατά τη διάρκεια του μαθήματος ήταν εξαιρετικά θερμό και οι μαθητές και οι μαθήτριες έδωσαν ραντεβού για μια νέα συνεργασία κατά την επόμενη σχολική χρονιά.

Σχετικό άρθρο: Συνεργασία του Γυμνασίου Κανήθου με το σχολείο Kyunghee girls’ Middle School της πόλης Dongdaemun-gu στη Σεούλ-Κορέα

Ημερολόγιο

Μάιος 2024