Αρχική » Erasmus+ » Τα Erasmus+ νέα μας!

Τα Erasmus+ νέα μας!

Μετά από μια εκτεταμένη περίοδο πανδημίας με αναγκαστική αναστολή όλων των δραστηριοτήτων των ευρωπαϊκών προγραμμάτων, ξεκίνησαν εκ νέου οι δραστηριότητες κινητικότητας για το ευρωπαϊκό  πρόγραμμα του Γυμνασίου Κανήθου (Σχολικές Συμπράξεις) Erasmus+ 2019-2021 “The Others and Us – Bridges Between Us”.

Αναλυτικότερα:

α) Κατά το μήνα Οκτώβριο (18 – 22/10/2021) πραγματοποιήθηκε κινητικότητα ανταλλαγής μαθητών/-τριών με τα σχολεία-εταίρους Angel Kanchev Third Secondary School, Βάρνα, Βουλγαρία, Colegiul Tehnic Constantin Brancusi, Πετρίλα, Ρουμανία, IES Campanillas, Μάλαγα, Ισπανία  και Cemil Atlas Ortaokulu, Σμύρνη, Τουρκία στη Μάλαγα της Ισπανίας, κατά την οποία μαθητές και εκπαιδευτικοί συμμετείχαν σε εργασίες σχετικά με το υποθέμα της συνάντησης The Two Sexes – Boys – Girls – Other.

β) Κατά το μήνα Νοέμβριο (22 – 26/11/2021 το Γυμνάσιο Κανήθου Χαλκίδας διοργάνωσε δράσεις σχετικά με το υποθέμα Roma – Gypsy, φιλοξενώντας τα παραπάνω σχολεία-εταίρους. Μαθητές/-τριες και εκπαιδευτικοί πήραν μέρος σε εκπαιδευτικές δράσεις και δημιουργικές δραστηριότητες καθώς και σε εκπαιδευτικές επισκέψεις σε σημεία ενδιαφέροντος της ευρύτερης περιοχής με στόχο την προώθηση του ελληνικού περιβαλλοντικού και πολιτιστικού πλούτου.

• Κοινή συνισταμένη των παραπάνω ευρωπαϊκών δράσεων, με αδιαμφισβήτητη προστιθέμενη αξία εξαργυρώσιμη στο κοινό ευρωπαϊκό μέλλον των συμμετεχουσών χωρών, αποτελεί το γεγονός ότι οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με την ιστορία και τον πολιτισμό των χωρών υποδοχής και να δημιουργήσουν φιλίες – γέφυρες με τους συνομηλίκους τους.

Η Παιδαγωγική Ομάδα Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Γυμνασίου Κανήθου

Δεκέμβριος 2021