Αρχική » Γενικά » Ενημέρωση για την επανέναρξη του σχολείου – Δευτέρα 18/5/20

Ενημέρωση για την επανέναρξη του σχολείου – Δευτέρα 18/5/20

Σας ενημερώνουμε ότι:

() Το κυλικείο δε θα λειτουργεί, παρακαλούμε οι γονείς να φροντίσουν για εφοδιασμό των μαθητών από το σπίτι.

() Οι αίθουσες στα διαλείμματα θα παραμένουν ανοιχτές για την ανανέωση του αέρα γι αυτό οι μαθητές να μην έχουν στην τσάντα τους κινητό και χρήματα.

() Εάν συντρέχουν λόγοι μη προσέλευσης στο σχολείο οι γονείς να συμπληρώσουν τη σχετική Υπεύθυνη Δήλωση (.doc  .pdf) και να την προσκομίσουν στο σχολείο.

() Για την αποφυγή συνωστισμού στις σχολικές αίθουσες και για να τηρηθούν οι προβλεπόμενες από τη νομοθεσία αποστάσεις, ώστε να περιοριστεί η διασπορά του κορωνοϊού, θα εφαρμοστεί στο σχολείο μας το ακόλουθο μέτρο:

{} Τα τμήματα χωρίζονται σε υποτμήματα όπως χωρίζονται στα μαθήματα Πληροφορική & Τεχνολογία. Ορίζεται ως 1ο υποτμήμα κάθε τμήματος το πρώτο μισό του τμήματος, ενώ ως 2ο υποτμήμα ορίζεται το δεύτερο μισό.

{} Το 1ο υποτμήμα θα έρθει στο σχολείο κατά την πρώτη εβδομάδα τις μέρες Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή, ενώ το 2ο υποτμήμα θα έρθει τις ημέρες Τρίτη και Πέμπτη. Την 2η εβδομάδα λειτουργίας οι μαθητές των υποτμημάτων θα προσέλθουν αντίστροφα, δηλ. το 2ο υποτμήμα τις μέρες  Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή και το 1ο τις ημέρες Τρίτη και Πέμπτη κ.ο.κ.

{} Δηλαδή τη Δευτέρα 18/5 θα έρθουν στο σχολείο τα τμήματα Α1-Α, Α2-Α, …, Γ5-Α ενώ την Τρίτη 19/5 θα έρθουν στο σχολείο τα τμήματα Α1-Β, Α2-Β, …, Γ5-Β.

{} Οι μαθητές οφείλουν να τηρήσουν την παραπάνω κατανομή. Κανένας μαθητής δεν θα γίνει δεκτός στο σχολείο σε μέρα διαφορετική από εκείνη που είναι ορισμένη να έρθει.

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία.

Μάιος 2020