Αρχική » Γενικά » CanSat in Greece 2019

CanSat in Greece 2019

Με μεγάλη μας χαρά ανακοινώνουμε ότι η ομάδα GKPi του σχολείου μας σε συνεργασία με το 4ο ΓΕΛ Χαλκίδας θα εκπροσωπήσει το σχολείο μας στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό CanSat in Greece.

Τι είναι ο διαγωνισμός CanSat in Greece?

Ο διαγωνισμός CanSat in Greece είναι ένας πανελλήνιος διαγωνισμός διαστημικής. Στόχος του είναι η εξοικείωση των συμμετεχόντων με τεχνολογίες παρόμοιες με αυτές που χρησιμοποιούνται σε έναν δορυφόρο. Ο μαθητικός διαγωνισμός αποτελεί προκριματική φάση του ευρωπαϊκού διαγωνισμού CanSat in Europe, ο οποίος διοργανώνεται από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος (ESA) και απευθύνεται και σε μαθητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Οι ομάδες καλούνται:

• να οραματιστούν μια διαστημική αποστολή,
  • να σχεδιάσουν,
  • να κατασκευάσουν έναν εκπαιδευτικό δορυφόρο (σε μέγεθος κουτιού αναψυκτικού), ο οποίος θα εκτελέσει τη σχεδιασμένη αποστολή.

Ο δορυφόρος αυτός εκτοξεύεται σε υψόμετρο ενός χιλιομέτρου και κατά την προσγείωση με την βοήθεια αλεξίπτωτου εκτελεί την αποστολή που έχει επιλέξει η κάθε ομάδα.

Ο Διοργανωτής

Διοργανωτής του εθνικού διαγωνισμού CanSat in Greece είναι η SPIN – Space Innovation.

Η SPIN αποτελεί μία προσπάθεια νέων ανθρώπων με κοινό όραμα τη συνεισφορά στην ανάπτυξη του τομέα του διαστήματος. Δημιουργήθηκε από μία ομάδα φοιτητών της σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, οι οποίοι διοργάνωσαν το πρώτο πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό διαστημικής, CanSat in Greece. Στόχος των ανθρώπων της SPIN σήμερα είναι η έρευνα και η ανάπτυξη νέων τεχνολογιών σχετικών με τη διαστημική, τη πυραυλική και τη ρομποτική. Μεγάλη σημασία για τη SPIN έχει, επίσης, η δημιουργία δράσεων εκπαιδευτικού χαρακτήρα για την ενίσχυση των δεξιοτήτων και τη διεύρυνση των γνώσεων των νέων.

Τι προσφέρει ο διαγωνισμός στους συμμετέχοντες?

Ο διαγωνισμός CanSat in Greece δίνει την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να περάσουν μέσα από όλα τα στάδια διεξαγωγής ενός πραγματικού διαστημικού προγράμματος.

Οι ομάδες καλούνται:

• να οραματιστούν μια διαστημική αποστολή
  • να σχεδιάσουν το δορυφόρο τους
  • να πραγματοποιήσουν έρευνα αγοράς για την οικονομικότερη ανεύρεση των απαραίτητων εξαρτημάτων
  • να κατασκευάσουν το δορυφόρο
  • να κάνουν δοκιμές
  • να τον εκτοξεύσουν
    και τέλος
  • να αναλύσουν και να παρουσιάσουν τα δεδομένα που κατέγραψε.

Μέσω αυτής της διαδικασίας, οι συμμετέχοντες:

• πετυχαίνουν καλύτερα αποτελέσματα μέσω της συνεργασίας και της ομαδικής δουλειάς
  • έρχονται σε επαφή με σύγχρονες τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται σε πληθώρα εφαρμογών
  • αποκτούν πρακτική εμπειρία σε τομείς σχετικούς με τη διαστημική τεχνολογία
  • εξοικειώνονται με τη μεθοδολογία στην οποία βασίζεται η έρευνα
  • μαθαίνουν πώς να διαχειρίζονται ένα ολόκληρο project
  • εξασκούν τις επικοινωνιακές τους ικανότητες

Ευχόμαστε όλοι από καρδιάς

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!